OBELEŽEN DAN PRIMIRJA U PRVOM SVETSKOM RATU: Položeni venci kod Spomen-kosturnice branilaca Beograda
Predsednik Skupštine grada Beograda Nikola Nikodijević položio je danas u ime Grada Beograda, povodom obeležavanja Dana primirja u Prvom svetskom ratu, venac kod Spomen-kosturnice branilaca Beograda u Prvom svetskom ratu na Novom groblju.
Nikola Nikodijević je tom prilikom istakao da je jako važno što Grad Beograd obeležava Dan primirja koji se obeležava u celom svetu i da je Prvi svetski rat kod nas bio nepravedno zapostavljen u odnosu na Drugi svetski rat.
- Nama su oba rata podjednako važni kao i herojstva naših ljudi, jer je veliki broj građana dao svoje živote za našu slobodu. Veoma je značajno napomenuti je da smo kao zemlja u Velikom ratu u odnosu na broj stanovnika dali najveći broj žrtva, preko 1.200.000, a od toga više od osamsto hiljada žrtava bili su civili. Borba i herojstvonašeg naroda naišli su na veliki odjek u svetu pa je i predsednik SAD Vudro Vilson istakao srpsku zastavu na Beloj kući kao znak počasti i herojstva našeg naroda u Velikom ratu – poručio je Nikodijević.
On je podsetio da Grad Beograd već deset godina obeležava Dane slobode od 20. oktobra do prvog novembra kao znak sećanja na oslobođenje našeg grada u ova dva velika svetska sukoba.
– Takođe, iz naše veličanstvene pobede u Prvom svetskom ratu proistakao je još jedan vrlo važan datum a to je Dan proboja Solunskog fronta 15. septembra koji se obeležava kao Dan srpskog jedinstva, slobode i nacionalne zastave. Jako mi je drago da smo ponovo počeli da obeležavamo ove značajne datume iz naše bogate istorije Prvog svetskog rata – rekao je Nikola Nikodijević.
Ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja i predsednik Odbora za negovanje tradicije oslobodilačkih ratova Srbije Nemanja Starović je poručio da se danas sećamo svih onih koji su svoje živote položili u Velikom ratu.
– Ovo je bio najkrvaviji sukob u dotadašnjoj istoriji čovečanstva. Kraljevina Srbija nije želela taj rat. U pravednoj odbrani svoje nezavisnosti naša otadžbina je izgubila više od jedne četvrtine stanovništva. Zemlja je bila na ivici katastrofe koju zajedno sa posledicama Drugog svetskog rata osećamo i danas. Takođe, ovaj rat je pored katastrofalne pogibije predstavljao trijumfalni povratak iz bezdana u koje su nas ubacili Austro-Ugarska i njeni saveznici. Borbe na Ceru, Kolubari i mnoge druge kao i koncetracioni logori nisu oslabili želju za oslobođenjem i nacionalnim ujedinjenjem. Te borbe i pobede uemeljene na strašnoj ljudskoj žrtvi stvorile su moralni i politički kapital da snovi o oslobođenju i ujedinjenju u decembru 1918. godine postanu java – rekao je Starović.
Poštu su odali predstavnici Vlade Srbije, Vojske Srbije, vojnog i diplomatskog kora kao i Udruženja građana koja neguju tradicije oslobodilačkih ratova.
Pre početka ceremonije polaganja venaca episkop lipljanski Dositej je služio pomen stradalim braniocima naše prestonice.
Izvor: Beoinfo