Komunalno-bezbednosne stanice
Veličina Slova

Beograd je i ove godine tokom novogodišnjih i božićnih praznika iako poznat kao centar zabave i druženja i mesto okupljanja, ostao bezbedan za sve građane i posetioce. Praznične manifestacije privukle su u glavni grad veliki broj turista, ali incidenata u novogodišnjoj noći gotovo da nije bilo.

DOček NOve gdoine u BGD najnbezbedniji, GLAVNA I JEDINA SLIKA.jpg
beoinfo.rs

Beogradska policija postarala se da noć protekne mirno i u dobrom raspoloženju.

Novu 2024. Godinu Beograđani su dočekali na više lokacija u gradu gde su održane brojne besplatne manifestacije.

Grad Beograd doček nove godine uz nastupe poznatih srpskih pevača za građane je organizovao na Trgu republike gde je bilo više hiljada ljudi.

Na “Gradskom dočeku Nove 2024. godine” iako je najviše bilo mladih, na Trgu republike uz muziku radovali su se i stariji sugrađani, roditelji sa decom i veliki broj gostiju iz inostranstva.

Beograd je bezbedan i siguran sam da će tako ostati i u budućnosti, a beogradska i srpska policija rade veliki posao, ulažu veliki trud i treba ih pohvaliti”, predsednik Privremenog organa Grada Beograda Aleksandar Šapić

Kako bi iskazao empatiju prema životinjama i vlasnicima kućnih ljubimaca Grad Beograd doneo je odluku da u ponoć u novogodišnjoj noći ove godine po prvi put ne bude vatrometa.

Vatromet stvara veliku buku koja uznemirava životinje, te je usvojen predlog mnogih udruženja za zaštitu životinja da novac namenjen za vatromet bude uplaćen Zoo higijeni za izgradnju nove hirurške ambulante u Resniku.

Predsednik Privremenog organa Grada Beograda Aleksandar Šapić istakao je da svi koji imaju kućne ljubimce znaju koliko oni to teško preživljavaju, te da je ovo bio dobar potez Grada i u simboličnom smislu.

Nekoliko trenutaka u ponoć može da ima i dalekosežne posledice za životinje zato su, istakao je Šapić, odlučili da se Beograd priključi ovoj inicijativi koju je prihvatilo više gradova širom Srbije.

On je još naveo da je Beograd metrpola koja se razvija strahovitom brzinom, ali da je i uprkos tome jedan od najbezbednijih gradova u Evropi.

Pored toga za životinje je opasna i upotreba pirotehničkih proizvoda kojim se narušava javni red i mir ili ugrožava sigurnost građana, a zakonom je kažnjiva novčanom kaznom od 50.000 do 100.000 dinara. Zabranjena je njihova prodaja mlađima od 18 godina.


Beogradski lični asistenti, kako bi se građani osećali bezbednije, vodiće računa o komunalnom, ali i javnom redu raspoređeni širom grada u nove 102 komunalno-bezbednosne stanice. Cilj Grada Beograda jeste da oni budu na usluzi građanima, u blizini škola, vrtića, u parkovima.

102 policijske stanice, Glavna i jedina slika.jpg
beoinfo.rs

Grad će na uslugu stanice staviti i pripadnicima beogradske policije, kako bi bezbednost u celom gradu bila na višem nivou. Sekretarijat za opšte poslove raspisao je 4. maja prošle godine javnu nabavku zaostavljanje montažnih objekata za smeštaj, odnosno stanica beogradskih ličnih asistenata.

Gradonačelnik Beograda Aleksandar Šapić izjavio je da će stanice biti postavljene u sklopu mera definisanja zona bezbednosti oko škola, kao i da će tim brojem stanica biti promenjen izgled glavnog grada.

On je istakao da komunalna milicija ne treba da bude represivni faktor, već da pomaže narodu. Neophodnost zona bezbednosti oko škola naglašena je nakon majskih tragedija u Beogradu i Mladenovcu iako je postavljanje stanica planirano i pre toga.

Grad je formirao radnu grupu koja u dogovoru sa Ministarstvom pravde i Ministarstvom unutrašnjih poslova ima za cilj da se jasno definiše bezbedna zona u koju bi ušle škole, dvorišta, parkovi, igrališta, vrtići, to jest sva ona mesta gde deca najviše provode vreme.

Osim dece, zone bezbednosti osećaj sigurnosti treba da pruže i roditeljima. Osim fizičkog patroliranja, stanice će biti opremljene video nadzorom koji će funkcionisati u zonama škola i vrtića 24 sata dnevno.

„Ukoliko se ove maksimalno opremljene stanice, gde će boraviti naši Beli, kvalitetno umreže s policijom, nivo bezbednosti u čitavom gradu biti na mnogo višem nivou”, gradonačečnik Aleksandar Šapić

Beograđani će komunalnim milicajcima moći da prijave probleme u svom kraju, poput komunalnih problema ili problema u parkingu. Komunalna milicija obavlja poslove propisane Zakonom o komunalnoj miliciji i drugim propisima koje je donela Skupština grada Beograda, na teritoriji svih 17 gradskih opština.

Pod područje rada komunalne milicije potpada održavanje čistoće na javnim površinama, uklanjanje snega i leda u zimskom periodu sa javnih površina, sprečavanje uništenja parkova, zelenih i rekreacionih površina, spomenika i skulptura, kao i crtanje grafita.

Takođe vode računa o zaštiti od buke u životnoj sredini, postavljanje objekata za razne manifestacije, javni prevoz, parkiranje na javnim površinama, održavanje komunalnih objekata, pijaca, parkova, zelenih i drugih javnih površina. Sekretarijat za poslove komunalne milicije pruža zaštitu i sigurnost u svakodnevnom životu zajednice.

Servisni centar sa jedinstvenim kodnim brojem 11-0-11 počeo je da radi prošle godine, u martu mesecu. Putem ovog broja građani mogu da prijavljuju komunalne probleme, dobijaju informacije i daju sugestije radi boljeg funkcionisanja grada.

ca7fc08f5158be23116922cfb11a1659_7063840166.JPG
beoinfo.rs

Ovaj centar je napravljen na inicijativu gradonačelnika Beograda Aleksandra Šapića, koji je prilikom obilaska novog prostora u Knez Mihailovoj ulici podsetio da je ideju inicirao po uzoru na sličan centar, samo manjeg obima, koji je napravio u Opštini Novi Beograd dok je bio na čelu ove opštine.

On je tom prilikom rekao da je čitav prostor posebno uređen sa info-službama svih javnih preduzeća na jednom mestu.

Čitav prostor posebno uređen sa info-službama svih javnih preduzeća na jednom mestu

Aleksandar Šapić, gradonačelnik Beograda

Sada se na jednom mestu nalaze info-službe Komunalne milicije i inspekcije, „Infostan tehnologija”, „Gradskog stambenog”, „Parking servisa”, „Javnog osvetljenja”, javnog prevoza, „Beogradskog vodovoda i kanalizacije”, „Beogradskih elektrana”, „Gradske čistoće”, „Zelenila – Beograd”, kao i „Beograd-puta”.

Ovaj sistem je objedinio sve njih, u pozive se ima uvid, tako da ne može postojati nijedna informacija koja se dobije od Beograđana, a da kako je rekao gradonačelnik, ostane začaurena unutar sistema.

Ovaj način komunikacije sa građanima je revolucija, pre svega u podizanju pripravnosti svih gradskih preduzeća, a postoje jasna pravila kako građani prijavljuju problem koji imaju.

Servis je otvoren 24 sata svakog dana u godini, a rok za dobijanje odgovora na pitanje koje se postavi je 72 sata, i za to vreme sigurnu dobijaju povratnu informaciju, ali ne i za rešenje, jer postoje stvari koje ne mogu da se reše za tako kratak rok.

Prednost jedinstvenog kodnog broja 11-0-11 je i ta što Beograđani više ne moraju da razmišljaju o tome ko je za šta nadležan, čak će dobiti informaciju ko je nadležan ukoliko to nije Grad.

Podeli vest