KROZ NJEGA JE PROŠLO OKO 30.000 ZATVORENIKA: Banjički logor, najveći koncentracioni logor u okupiranoj Srbiji
Banjički logor je osnovan u julu 1941. godine i sve do oktobra 1944. godine, bio je mesto smrti za hiljade političkih zatvorenika.
Banjički logor je bio jedan od najvećih koncentracionih logora tokom Drugog svetskog rata u okupiranoj Srbiji.
Kroz njega je prošlo oko 30.000 zatvorenika, kaže Goran Antonić, kustos Muzeja grada Beograda.
- Mi imamo po imenu i prezimenu negde oko spisak od 23 i po hiljade zatvorenika, na sreću knjige, evidencije zatvorenika su sačuvane posle Drugog svetskog rata i one se trenutno nalaze u Istorijskom arhivu Beograda tako da na osnovu tih knjiga je bilo moguće izvršiti rekonstrukciju zatvorenika koji su prošli kroz Banjički logor, međutim postoji jedan broj zatvorenika od nekoliko hiljada koji je prošao kroz Banjički logor, ali da nije evidentiran. Radi se o zatvorenicima koji su bili u tranzitu i koji su privremeno dovođeni u Banjički logor kao na primer grčki ili albanski partizani, navodi Antonić.
Logor je osnovan početkom jula 1941. godine.
- Formalna odluka je doneta 5. jula a prvi zatvorenici su došli 9. jula 1941. godine, s tim što ideja o formiranju logora je nastala ranije, pojavljuje se već u maju 1941. godine i nemačkoj okupacionoj upravi je zapravo bio potreban jedan logor za političke zatvorenike, objašnjava kustos.
Iz ovog logora, koji je bio smešten u zgradi XVIII pešadijskog puka Vojske Kraljevine Jugoslavije, veliki broj zatvorenika je deportovan u razne nacističke logore širom okupirane Evrope. Tačan broj likvidiranih nije nikada utvrđen, a prema prikupljenim podacima poznata su imena više od 4.200 stradalih osoba.
Muzej Banjičkog logora je smešten u delu zgrade nekadašnjeg logora, u kojoj se sada nalazi Vojna akademija.
Muzej je sa radom počeo 1969. godine, kada je Muzej grada Beograda priredio prvu stalnu postavku u okviru Spomen sobe.