GRAD BEOGRAD POUZDAN PARTNER SKGO-A ZA DOBROBIT GRAĐANA: Nikodijević na svečanom otvaranju Skupštine
Predsednik Skupštine Grada Beograda Nikola Nikodijević pozdravio je na svečanom otvaranju učesnike 52. Skupštine Stalne konferencije gradova i opština – Saveza gradova i opština Srbije.
On je tom prilikom naveo da mu je velika čast da u ime Grada Beograda poželi uspešan rad Skupštine SKGO-a.
– Sa ponosom mogu da kažem da je Beograd rodno mesto Stalne konferencije gradova i opština i da je bio među šest gradova koji su inicirali formiranje asocijacije. Danas je Beograd jedan od četiri stalna člana predsedništva Stalne konferencije gradova i opština, zajedno s Kragujevcem, Nišom i Novim Sadom. Stalna konferencija gradova i opština je osnovana davne 1953. godine i od tada do danas predstavlja veoma važan faktor u reformi i jačanju lokalne samouprave u našoj zemlji. Za sve to vreme izgradili ste reputaciju pouzdanog i nezaobilaznog partnera, kako domaćih tako i međunarodnih institucija. SKGO dobija na značaju i u odnosu na strateško opredeljenje naše zemlje za članstvo u Evropskoj uniji, u čijoj reformskoj agendi pitanje lokalne samouprave zauzima svakako jedno od najvažnijih mesta. Lokalna samouprava je prva instanca gde građani utiču na pitanja iz svog neposrednog okruženja. Od odluka koje se donesu na nivou grada ili opštine, od nivoa usluge koje ustanove pružaju građanima, veoma zavisi da li će lokalna zajednica imati kvalitetnu socijalnu zaštitu, saobraćajnu i komunalnu infrastrukturu, uslovne vrtiće i škole, uslužnu administraciju i sve drugo što život građana čini više ili manje kvalitetnim – rekao je Nikodijević.
Podsetio je da se u preambuli „Evropske povelje o lokalnoj samoupravi”, donete u Strazburu 1985. godine, navodi da građani svoje pravo da obavljaju javne poslove „najneposrednije mogu ostvariti na lokalnom nivou”, kao i da se „kroz lokalne organe vlasti stvarnim odgovornostima može obezbediti administracija koja je i efikasna i bliska građanima”, što je svakako zajednički cilj.
– Ta definicija približavanja vlasti na lokalnom nivou neposrednim potrebama građana jeste istinski obrazac decentralizacije za koju smo se opredelili mnogo godina ranije. Jednostavno rečeno, gradovi i opštine su okosnica predstavničke demokratije gde se najdirektnije utiče na život ljudi. Iz tog razloga i vaša i naša misija jeste bila i biće da radimo za dobrobit građanki i građana Srbije, te da učinimo dostupnim i otvorenim sve procese koje utiču na život naših sugrađana – istakao je Nikodijević.
Da bismo imali efikasnu upravu na lokalnom nivou i ispunili ciljeve o kojima govorimo, moramo imati pre svega odgovarajuće ljudske resurse, moramo ulagati u ljude, njihovo obrazovanje i obuku, bolje uslove rada, materijalno stanje i dobru opremljenost ustanova i institucija, naglasio je predsednik Skupštine Grada Beograda.
– Sve što smo započeli u procesu reformi našeg društva i države biće teško ostvarivo bez valjanih kadrovskih kapaciteta koji bi bili dorasli zadatku i izazovima pred nama, a naročito u procesu približavanja Evropskoj uniji i ispunjavanja standarda koje ona postavlja. Moramo ići u korak sa aktuelnim tehnološkim napretkom i raditi na digitalizaciji sistema uprave. S tim u vezi, mogu da se pohvalim da je Grad Beograd otišao veoma daleko u primeni standarda E-uprave. Želim da naglasim da su nova rešenja i sveobuhvatno obrazovanje zaposlenih jedan od najvažnijih ciljeva. Siguran sam da sistem lokalne samouprave može imati dragocenu ulogu u procesu evrointegracija Srbije. Zato želim da naglasim važnost programa „EU Exchange” i ovih 20 godina saradnje koja traje, kao i da zahvalim na grantovima koji predstavljaju direktnu podršku Evropske unije lokalnim samoupravama u Srbiji. Grad Beograd je često koristio podršku EU, naročito u oblasti zaštite životne sredine i verujem da ćemo u budućnosti koristiti i druge programe i grantove koji su nam na raspolaganju, na dobrobit naših građana – naveo je Nikodijević i poručio da je Grad Beograd bio i da će biti pouzdani partner SKGO-a.
Šef Delegacije Evropske unije u Srbiji Emanuel Žiofre je istakao da su razgovori sa Vladom Republike Srbije fokusirani na ubrzavanje reformi i pregovore u naredne dve godine.
– Ovaj proces biće podržan sa 1,5 milijardi evra dodatnih sredstava iz novog plana rasta. Lokalne samouprave tu imaju veliki značaj, počevši od zaštite životne sredine do reforme javne uprave. Zbog toga EU već 20 godina pomaže programe svojim sredstvima sistematski, podržavajući tako lokalne samouprave. Danas potpisujemo dva važna ugovora sa Stalnom konferencijom gradova i opština. Prvi je program „EU Integra” sa 12 miliona evra za integrisani održivi teritorijalni razvoj, a drugi se odnosi na dodatnu podršku reformama u lokalnim samoupravama. Ovi sporazumi predstavljaju novi nivo saradnje, pri čemu SKGO ima zaduženje da upravlja grantovima u iznosu od 15 miliona evra – rekao je Žiofre, zahvalivši Stalnoj konferenciji gradova i opština na trajnom partnerstvu.
Učesnicima se obratio i predsednik SKGO-a i gradonačelnik Leskovca Goran Cvetanović, a konferenciji su prisustvovali i gradonačelnici i predsednici opština Srbije.
Izvor: Beoinfo