ODRŽAVANJE VODOVODNIH INSTALACIJA: Nadležnosti JKP „Beogradski vodovod i kanalizacija“
Beograd je savremeni, evropski vodovod dobio 1892. godine. U rad je pušten kod današnje Terazijske česme.
Tada se prvi put prešlo na korišćenje podzemne vode i upotrebu savremenih uređaja za crpljenje, potiskivanje i razvođenje vode do rezervoara i potrošača.
Od tog vremena, pa sve do danas, tehnologije i tehnike vodovoda i kanalizacije se usavršavaju, kako bi odgovorile potrebama života u velikom gradu.
Radomir Vujadin, direktor JKP „Beogradski vodovod i kanalizacija“, kaže kada je u pitanju snabdevanje vodom za piće tu se prvenstveno misli na zahvatanje vode za piće, njena distribucija kroz cevovode do postrojenja za proizvodnju, odnosno prečišćavanje i preradu vode i kasnije distribucija kroz primarne i sekundarne cevovode do točećih mesta, potrošača odnosno korisnika usluga, navodi Vujadin.
On naglašava da često u javnosti ima nerazumevanja dokle je nadležnost JKP „Beogradski vodovod i kanalizacija“ u toj prvoj delatnosti kada je u pitanju snabdevanje vodom za piće.
- Naša nadležnost je distributivna mreža, primarna i sekundarna, do vodomernog skloništa uključujući i sam merni instrument. Često i sami korisnici ne razumeju dosta je kvarova koji se dešavaju iza vodomera, na tim unutrašnjim instalacijama, kada su u pitanju stambene zgrade, tamo gde imamo veći broj stanova, a unutrašnja instalacija nije u nadležnosti našeg preduzeća. Znači, mi održavamo primarnu mrežu koja je položena u javnim površinama, a korisnici odnosno potrošači treba da održavaju unutrašnje instalacije, objašnjava direktor „Beogradskog vodovoda i kanalizacije“.
Prvi vodovod u Beogradu je izgrađen u prvoj polovini prvog veka nove ere, a izgradili su ga Rimljani. Izvorište se nalazilo u Malom Mokrom Lugu, ispod sadašnjeg rezervoara Stojčino brdo.
Beogradski vodovod se sastoji od izvorišta podzemne vode sa 149 bunara, pet proizvodnih pogona, tri za rečnu i dva za podzemnu vodu. Ima 35 crpnih stanica i 34 rezervoara.