Diana-Budisavljevic-popisuje-decu-u-logoru-1942.jpeg
Dijana Budisavljević popisuje decu u logoru 1942. godine
promo

Dijana Budisavljević popisuje decu u logoru 1942. godine
promo

Beogradska riznica

TRIBINA O NEUSTRAŠIVIM SRPKINJAMA: Saznajte ko su bile hrabre dame tokom velikih ratova

08.12.2022.

TRIBINA O NEUSTRAŠIVIM SRPKINJAMA: Saznajte ko su bile hrabre dame tokom velikih ratova
Veličina Slova

Tribina „Beograda za početnike” biće održana 8. decembra u 18 časova pod nazovom „O neustrašivim ženama i velikim ratovima" u Velikoj sali Gradske opštine Grocka.

Gde se održava

Velika sala Gradske opštine Grocka


Kada se održava

8. decembar u 18 časova


Nedovoljno poznata i uvek intrigirajuća priča  „O neustrašivim ženama i velikim ratovima" posvećena kulturi sećanja na minule događaje, plemenite i herojske žene Srbije, naziv je tribine „Beograda za početnike“ koja će biti održana u četvrtak 8. decembra, u velikoj sali Gradske opštine Grocka, u susret Međunarodnom danu ljudskih prava. 

Organizatori događaja su Centar za kulturu Grocka, Gradska opština Grocka i „Beograd za početnike” u saradnji sa Muzejom žrtava genocida. Gošće su Jasmina Tutunović Trifunov, istoričarka, viša kustoskinja u Muzeju žrtava genocida, Biljana Marcojević, istoričarka, kustoskinja u Muzeju žrtava genocida, dok je moderatorka skupa Smiljana Popov, novinarka, autorka i urednica serijala „Beograd za početnike“.

Među hrabrim ženama o kojima će biti reči na tribini su Milunka Savić, Vasilija Vukotić, Milica Tepić, Hilda Dajč i Diana Budisavljević.

Milunka Savić - srpska junakinja Balkanskih ratova i Prvog svetskog rata, narednik u Drugom puku srpske vojske „Knjaz Mihailo“ i žena sa najviše odlikovanja u istoriji ratovanja…! Ranjavana je u borbama devet puta, a zbog neizmerne hrabrosti Francuzi su je prozvali „srpska Jovanka Orleanka“. 

Vasilija Vukotić - Još jedna heroina iz Velikog rata i Balkanskih ratova jeste „crnogorska vila“ kći serdara Janka Vukotića. Jedina žena koja je učestvovala u borbama na Mojkovcu. Mojkovac je otvorio vrata spasa nesrećnoj srpskoj vojsci i omogućio put ka pobedi. Da nije bilo Mojkovca ne bi bilo ni proboja Solunskog fronta, niti Velike pobede izvojevane u Velikom ratu. 

Milica Tepić - poznata i kao Majka Knežopoljka, ovekovečena je na čuvenoj ratnoj fotografiji Žorža Skrigina koja je obišla svet. Fotografija iz januara 1944. kroz lik majke Milice sa sinom Brankom na leđima i kćerkom Dragicom, predstavlja simbol stradanja u Drugom svetskom ratu naroda Kozare i Potkozarja, kao i cele Jugoslavije, ali i simbol borbe za opstanak majke koja nije htela da se prepusti sudbini, niti dozvoli da sa decom završi u ozloglašenom logoru Jasenovac.

Fotografija kao svedok stradanja i borbe za opstanak nalazi se kao jedan od eksponata u Muzeju holokausta u Aušvicu. 

Hilda Dajč - dvadestogodišnja beogradska Jevrejka dobrovoljno je otišla u logor na Starom sajmištu kako bi pomogla svojim bolesnim i nemoćnim sunarodnicima. Ubrzo je shvatila da korača putem koji vodi u smrt. Ostavila nam je dirljiva pisma koja danas svedoče o njenom neustrašivom, duboko humanističkom i tragičnom putu. Pisma koja je napisala Hilda Dajč su redak dokument, iz kojih možemo pročitati u kakvim su uslovima živeli Jevreji u logoru na Sajmištu, u periodu od decembra 1941. do maja 1942. godine. Danas pisma Hilde Dajč možete videti u Jevrejskom istorijskom muzeja u Beogradu i Istorijskom Arhivu Beograda. 

Diana Budisavljević - Posle napada Trećeg Rajha na Kraljevinu Jugoslaviju i završetka Aprilskog rata 1941. godine, sudbina srpskog civilnog stanovništva, pre svega dece u NDH, neodvojivo je vezana za Austrijanku Dianu Budisavljević i različite akcije pomoći koje je ona, zajedno sa svojim saradnicima, organizovala zokom rata. Iako je upamćena po preuzimanju nekoliko hiljada srpske dece iz jasenovačkih logora tokom leta 1942. godine, neophodno je sačuvati od zaborava i Dianinu upornu borbu da se spasenoj deci obezbedi smeštaj, hrana, medicinska nega, odeća i ostale potrepštine, ali i da se najmlađima sačuva identitet, kako bi saznali ko su, čiji su i odakle su.

Podeli vest