Specijali_Simboli Beograda_Muzej savremene umetnosti3.jpg
beograd.rs

beograd.rs

Muzej savremene umetnosti

NESVAKIDAŠNJI PRIMER MUZEJSKE ARHITEKTURE: Zgrada Muzeja savremene umetnosti čuva kolekciju neprocenjive vrednosti

28.07.2024.

NESVAKIDAŠNJI PRIMER MUZEJSKE ARHITEKTURE: Zgrada Muzeja savremene umetnosti čuva kolekciju neprocenjive vrednosti
Veličina Slova

Raznovrsni programi, međunarodne saradnje i značajna dela istaknutih umetnika 20. veka svrstavaju Muzej savremene umetnosti među najznačajnije kulturne institucije u zemlji.

Muzej savremene umetnosti od svog osnivanja 1965. godine zalaže se za promovisanje ovdašnjih umetnika i njihovih radova u svetu, a na svojim izložbama predstavlja najznačajnije stvaraoce, pokrete i razdoblja domaće i inostrane savremene umetnosti. 

Specijali_Simboli Beograda_Muzej savremene umetnosti7.jpg
beograd.rs

Zgrada MSU gradila se u periodu od 1962. do 1965. godine i nalazi se na Novom Beogradu, na levoj obali Save. Objekat je izgrađen na osnovu nacrta arhitekata Ivana Antića i Ivanke Raspopović iz 1960. godine, a zgrada je pozicionirana na takvoj lokaciji na Ušću da se može videti sa Kalemegdana, sa novog Savskog mosta i sa reke. 

Od 1987. godine zgrada Muzeja savremene umetnosti je kulturno dobro Grada Beograda.

Specijali_Simboli Beograda_Muzej savremene umetnosti4.jpg
beograd.rs

Jedinstveni raspored unutrašnjeg prostora koji je povezan sa eksterijerom čini zgradu MSU nesvakidašnjim primerom muzejske arhitektureu svetu. Unutrašnjost muzeja prostire se na 5.055 kvadratnih metara i podeljena je na pet izložbenih nivoa koji su koncipirani tako da se sa viših nivoa, iz različitih uglova mogu videti eksponati na nižim nivoima.

Specijali_Simboli Beograda_Muzej savremene umetnosti10.jpg
beograd.rs

Još jedna prednost unutrašnje arhitekture muzeja je ta što posetilac do poslednjeg, najvišeg nivoa dolazi bez zamora, a spratovi su međusobno povezani stepenicama, liftom i hidrauličnim platformama. 

U okruženju zgrade Muzeja savremene umetnosti nalazi se park skulptura u kom su smeštena dela najznačajnijih jugoslovenskih vajara 20. veka.

Osim neobične zgrade koja je jedan od simbola Beograda, značaj Muzeja savremene umetnosti ogleda se u vrednim delima jugoslovenskih stvaraoca 20. veka koja se nalaze u okviru stalne postavke Muzeja i čuvaju se u njegovim depoima.

Osim u zgradi na Ušću, dela iz zbirke Muzeja savremene umetnosti posetioci mogu videti i u Salonu MSUB u Pariskoj ulici, u centru grada i u Galeriji-legatu Milice Zorić i Rodoljuba Čolakovića na Dedinju. Ove dve zgrade takođe pripadaju Muzeju savremene umetnosti. 

Specijali_Simboli Beograda_Muzej savremene umetnosti5 (1).jpg
beograd.rs

Zgrada MSU je u periodu od 2008. do 2017. godine rekonstruisana i adaptirana. Od 20. oktobra 2017. godine Muzej savremene umetnosti je ponovo otvoren za posetioce, a od tada se u preuređenom muzejskom prostoru održavaju izložbe istaknutih domaćih i inostranih umetnika. 

Podeli vest