Edit 01.00_07_58_21.Still006.jpg
beograd.rs

beograd.rs

Beogradska riznica

U NJOJ SU BILI PRVI GRADSKI HOTEL, APOTEKA I KNJIŽARA: Ulica kralja Petra, jedna od najstarijih beogradskih ulica

11.09.2024.

U NJOJ SU BILI PRVI GRADSKI HOTEL, APOTEKA I KNJIŽARA: Ulica kralja Petra, jedna od najstarijih beogradskih ulica
Veličina Slova

Ulica kralja Petra je više puta menjala ime, bila je nekada najvažnija trgovačka ulica i predstavljala je administrativni i kulturni centar.

Ulica kralja Petra, jedna od najstarijih gradskih ulica bila je centar dešavanja u starom Beogradu.

Nastala je još za vreme Singidunuma i drevnog Rima, a o njenoj strateškoj važnosti u to vreme svedoče ostaci starorimskih zgrada. 

Edit 01.00_08_05_14.Still007.jpg
beograd.rs

Pretpostavlja se da su pored sadašnje zgrade Narodne banke Srbije, u njoj tokom I i II veka nove ere bili rimski forum, bazilika i terme.

Važna je bila i u XVII veku kada su je naselili Dubrovački trgovci.

Prva zvanična beogradska apoteka, u XIX veku se nalazila u ovoj ulici, kao i prvi gradski hotel „Kod jelena", koji je srušen 1938. godine.

Prva gradska apoteka je bila na mestu gde se danas nalazi stambena zgrada sa brojem 8.

Pored apoteke i hotela u današnjoj ulici kralja Petra su otvorene prva knjižara, pošta i robna kuća, moderni „Robni magazin”, a postavljen je i prvi sto za bilijar. Ona je bila i prva ulica, koja je umesto turske kaldrme popločana kockom i u kojoj je odigrana prva košarkaška utakmica.

Prvi hotel je sagrađen 1843. godine, imao je mermerne stolove, a u njemu se govorilo na nekoliko jezika.

Edit 01.00_03_18_01.Still004.jpg
beograd.rs

Glavna zgrada Narodne banke Srbije i škola „Kralj Petar Prvi“, svoje mesto su našli u ovoj ulici početkom XX veka.

Jedna od najstarijih beogradskih osnovnih škola „Kralj Petar Prvi“, u vreme podizanja bila je najmodernija školska zgrada za osnovnu nastavu u Srbiji. Za spomenik kulture je proglašena 1965. godine.

Danas se u ovoj ulici nalaze značajne institucije, kao i mnogobrojni objekti, koji su  proglašeni za spomenike kulture.

Između ostalih, ovde su Patrijaršija Srpske pravoslavne crkve, Saborna crkva, Jevrejski istorijski muzej, a na uglu sa Gospodar Jevremovom ulicom, Bajrakli džamija.

Edit 01.00_05_05_13.Still005.jpg
beograd.rs

Ulica kralja Petra je nekoliko puta menjala ime. Prema pisanju Branislava Nušića, do 1872. godine se zvala „Čaršija" i „Trgovačka ulica". 

Od 1872. do 1904. godine bila je Dubrovačka, a od 1904. do 1946. godine Kralja Petra I. Te godine donjem delu ulice je vraćen naziv Dubrovačka, a gornji, koji se prostire od Ulice cara Dušana do Saborne crkve se naziva Ulica 7. jula. Mnogi, posebno stariji Beograđani i danas je zovu tako. Naziv Ulica kralja Petra joj se vraća 1997. godine.

Ime nosi po kralju Petru I Karađorđeviću (1844-1921).

Edit 01.00_00_04_16.Still001.jpg
beograd.rs

Duga je oko jedan kilometar, poznata je po zgradama, koje predstavljaju mešavinu različitih arhitektonskih pravaca. Nalazi se u najstarijem gradskom jezgru, teritorijalno pripada opštini Stari grad, a već dugo je jedan od najprepoznatljivijih simbola Beograda.

Ulica kralja Petra ima veliki kulturno-istorijski značaj, predstavlja svojevrstan vremeplov od I do XXI veka. Ona je spoj starog i novog, povezuje obale dve reke, Save i Dunava i kao takva privlači veliku pažnju stanovnika Beograda, njihovih gostiju i turista jer samo jednom šetnjom istovremeno mogu osetiti duh prošlosti i savremenosti.



Podeli vest