Grad Beograd - Rečni monitor „Sava“  1.png
beograd.rs

beograd.rs

Beogradska riznica

BROD KOJI JE IZVRŠIO PRVI ARTILJERIJSKI NAPAD NA BEOGRAD: Rečni monitor „Sava”, poseban eksponat Vojnog muzeja

01.11.2024.

BROD KOJI JE IZVRŠIO PRVI ARTILJERIJSKI NAPAD NA BEOGRAD: Rečni monitor „Sava”, poseban eksponat Vojnog muzeja
Veličina Slova

Ratni brod „Sava” izgrađen je 1904. godine, a na njemu se danas nalazi postavka Vojnog muzeja.

Ovaj rečni monitor Austrougarske Dunavske flotile usidren je na reci Savi, a svoju prvu plovidbu imao je u avgustu 1904. godine. Korišćen je u Prvom svetskom ratu prilikom napada na Beograd i predstavlja jedinstveni eksponat u Vojnom muzeju.

Grad Beograd - Rečni monitor „Sava“  5.png
beograd.rs

– Vojni muzej je uredio postavku na rečnom monitoru „Sava” koji je usidren između Brankovog mosta i Savskog pristaništa. To je jedan raritet, jer je to jedini sačuvani brod iz grupe rečnih monitora Austrougarske dunavske flotile koja je izvršila prvi artiljerijski udar na Beograd 28. jula 1914. godine. Osim toga, to je jedan vredan eksponat zato što predstavlja jedan od 10 brodova ovog tipa koji su očuvani u svetu – kaže Bojana Ilić, kustoskinja Vojnog muzeja

Grad Beograd - Rečni monitor „Sava“  6.png
beograd.rs

Prvobitno ime broda bilo je „Bodrog”, a po završetku Prvog svetskog rata, dodeljen je Kraljevini SHS i tada dobija ime „Sava”. Na početku Drugog svetskog rata ovaj brod je blokirao Sipski kanal i tako sprečio plovidbu Dunavom. Sopstvena posada ga je tokom rata potopila u blizini ušća Save u Dunav, kako ga nemačke snage ne bi zauzele. 

Grad Beograd - Rečni monitor „Sava“  3.png
beograd.rs

Ratna mornarica NDH ga je izvadila i popravila 1942. godine i koristila ga za svoje potrebe sve dok nije ponovo potopljen. Brod je nakon Drugog svetskog rata izvađen i pripao je Jugoslovenskoj rečnoj ratnoj flotili u čijoj službi je bio sve do 1959. godine.

Brod „Sava“ jedan je od 10 brodova ovog tipa koji su očuvani u svetu.

Brod „Sava” je danas kulturno dobro i deo zbirke Vojnog muzeja, koji ovaj eksponat čuva od 2015. godine. 

Podeli vest