Marija Šević - Marko, 2022..JPG
Marija Šević, Marko, 2022.
Marija Šević

Marija Šević, Marko, 2022.
Marija Šević

Umetnički program

PODZEMLJE KAO REFERENCA ZA DISFUNCIONALNOST DRUŠTVA KARAKTERISTIČNE ZA SVAKODNEVICU!Izložba o promenma u modernom društvu

09.08.2022.

PODZEMLJE KAO REFERENCA ZA DISFUNCIONALNOST DRUŠTVA KARAKTERISTIČNE ZA SVAKODNEVICU!Izložba o promenma u modernom društvu
Veličina Slova

Izložba “THE SUBTERRANEANS” od 9. do 21. avgusta, a svečano otvaranje je zakazano za večeras u 19 časova, u galeriji Doma omladine Beograda, a izlažu Iva Kuzmanović, Marija Šević, Mihailo Prostran, Raško Milatović i Bojana Janjić. Na otvaranju izložbe, 9. avgusta na Platou Milana Mladenovića nastupa bend “TDM”.

Gde se održava

Galerija Doma omladine


Kada se održava

9 - 21. avgusta


Izložba “The Subterraneans” predstavlja referencu na značajne promene koje su nastale u drugoj polovini XX veka, a koje su uticale na sveobuhvatni koncept kulture i umetnosti do danas.

Imajući u vidu pomeranje granica koje su redefinisale društvene normative, prezentacijom vizuelnog sadržaja na izložbi se uspostavlja vremenska dijagonala između prošlosti i sadašnjosti, a time i podseća na važnost kontrakulture i njenog uticaja na savremeno društvo.

Iva Kuzmanović - Bikini Atoll, 2, 2022..jpg
Bikini Atoll, 2, 2022.
Iva Kuzmanović

  Radovi umetnika na izložbi svakako upućuju na mladost, buntovništvo, sazrevanje, unutrašnja stanja protagonista i disfuncionalnost društva, koje postaju karakteristične za svakodnevicu. Time nas narativni sklop navodi na razmišljanje o poziciji različitih ideologija i preispituje naše lične težnje za oslobađanjem od nametnutih normativa. Upravo se ovakav vid intencionalnog stava može iščitati u potkulturalnim praksama.

Summa-Mihailo-Prostran.jpg
Summa
Mihailo Prostran

 Osnovni medij koji Iva Kuzmanović koristi je slika, najčešće ulje na platnu. U svojoj praksi izražava se i kroz proširene medije upotrebom zvuka, videa, neonskog svetla i drugih materijala i elemenata za svoje ambijentalne instalacije. Apstraktni pejzaži pustinje, tradicionalni memento mori motivi, prikazi džungle ili avionskih nesreća su česti motivi koje umetnica koristi obrađujući kroz svoju praksu teme temporalnosti, eskapizma i fatalističkog. Marija Šević se usavršavala na Akademiji lepih umetnosti u Monpeljeu, i kao stipendista francuske vlade boravila je na Akademiji lepih umetnosti u Parizu u klasi profesora Kloda Kloskija i Džejmsa Rajlija. Suosnivač je Umetničkog prostora i kolektiva U10 gde od 2012. godine radi na uređivanju programa. Učestvovala je na samostalnim i grupnim izložbama u zemlji i inostranstvu.

Depeche Mode photo Bojana Janjic.jpg
Depeche Mode
Bojana Janjić

 Bojana Janjić jedna je od domaćih najaktivnijih i najproduktivnijih rok fotografkinja čiji rad je dosta zapažen u svetu muzičkih događaja. Pojedine fotografije sa rok koncerata bile su objavljivanje u onlajn medijima, štampanim, nedeljnicima itd… Kao fotografkinja koncerata snimila je fotografije mnogih poznatih bendova i izvođača, od Nika Kejva, Igija Popa, bendova Depeče Mode, Ramštajn i The Kills do Noela Galagera i mnogih drugih… Mihailo Prostran je multimedijalni umetnik, koji je poznat po street art–u i ilustracijama. Kroz lucidne stripove, Mihailo kreira jedistveni imaginarni i nadrealni svet. Njegovi radovi obuhvataju polje grafita, crtanih ilustracija i animacija, slikanja i fotografije, koje su objavljivane u brojnim internacionalnim magazinima, publikacijama, filmovima i spotovima.

Raško Milatović - Džoni na betonu, 2022..png
Džoni na betonu, 2022.
Raško Milatović

Raško Milatović je poslednjih 12 godina bavio se snimanjem porteta beogradskog umetnika Nenada Džonija Rackovića. Rad će konačno biti realizovan u vidu dugometražnog dokumentarca tokom 2023. godine, a film ujedno predstavlja i Raškov prvi autorski projekat. Video rad Džoni na betonu je niz prizora, tj. isečaka iz aktuelnog filma.

Podeli vest