011_07_0011_000227_01_00001+.jpg
Muzej Jugoslavije promo

Muzej Jugoslavije promo

Umetnički program

ĐORĐE ANDREJEVIĆ KUN U MUZEJU JUGOSLAVIJE: Izloženo 20 grafika i mural umetnice Hristine Ivanovske

14.07.2024.

ĐORĐE ANDREJEVIĆ KUN U MUZEJU JUGOSLAVIJE: Izloženo 20 grafika i mural umetnice Hristine Ivanovske
Veličina Slova

Povodom 120 godina od rođenja istaknutog umetnika Đorđa Andrejevića Kuna u Muzeju Jugoslavije će do 8. septembra 2024. godine moći da se pogleda izložba „Kun: sloboda, emancipacija, obrazovanje, rad!".

Gde se održava

Muzej Jugoslavije


Kada se održava

8. septembar


Pored Kunovih radova i prateće dokumentarne građe na izložbi će biti prikazan i mural umetnice Hristine Ivanovske inspirisan Kunovom „Skicom za spomenik u Ivanjici". Ova postavka deo je retrospektivne izložbe „Kun: umetnik, radnik, borac" realizovane u Galeriji SANU, koju su zajednički organizovali Galerija SANU, Muzej Jugoslavije i Muzej savremene umetnosti iz Beograda.

Monumentalna „Skica za spomenik u Ivanjici" iz 1952. godine, restaurirana 2024. godine, deo je fonda Muzeja Jugoslavije i ovom prilikom prvi put se izlaže. Reč je o finalnoj skici za spomen-mozaik Ustanak, koji je Kun realizovao u stilu jugoslovenskog borbenog i socijalističkog realizma, a posvećen je palim borcima Narodnoosloboličke borbe. Pored mozaika Kun je autor i arhitektonskog rešenja spomenika, koji je otkriven na Dan ustanka 7. jula 1957. godine.

U kontekstu kontinuirane saradnje Muzeja Jugoslavije sa savremenim umetnicima i umetnicama na ovoj izložbi Kunova monumentalna „Skica za spomenik u Ivanjici" predstavljena je u direktnom dijalogu s namenski produciranim muralom autorke Hristine Ivanoske pod nazivom „Sloboda, emancipacija, obrazovanje, rad!" Reči iz naziva murala ispisane su slovima ćirilične tipografije koju je osmislila sama umetnica, koje ujedno jasno reaktiviraju noseće ideje emancipatornih promena za koje se Kun borio s mnogim umetnicima i revolucionarima u predratnom, ratnom i poratnom periodu.

Ovakvi „umetnički dijalozi” omogućuju direktno preispitivanje odnosa između savremenosti i istorije, umetnosti i politike, kao i mogućih kontinuiteta angažovanog kritičkog i umetničkog delovanja, te najzad uloge muzeja i javnih institucija u stvaranju platformi za prenos i promišljanje srodnih praksi i iskustava.

Pored „Skice i murala na izložbi" u zgradi Muzeja 25. maj biće izloženo i 20 Kunovih grafika iz mape Partizani, kao i fotografije iz porodične arhive.

Podeli vest