КОРАК КОЈИ ЈЕ ПРОМЕНИО СЛИКУ ЈАВНОГ ПРЕВОЗА У БЕОГРАДУ ГРАЂАНИМА ШТЕДИ ВРЕМЕ: Информативне табле омогућиле су бољи преглед линија и организацију времена путника
Информативне табле које су урађене по узору на европске градове представљају велики помак у јавном превозу Београда - оне не само да су олакшале чекање превоза, већ су и директно утицале на боље организовање времена грађана.
Информативне табле на стајалиштима возила јавног превоза у Београду представљају веома комплексан део процеса опоравка система јавног превоза у Београду. Увођење ових табли је најавио градоначелник Александар Шапић у октобру прошле године, а првих хиљаду табли је постављено почетком децембра.
Према његовим речима, ово представља историјски догађај и својеврсну револуцију за јавни превоз у главном граду. На таблама ће бити ажурне информације о кретању возила па ће сваки грађанин моћи да, с лакоћом, провери за колико минута долази возило које чека. Подаци се односе на све линије које пролазе поред стајалишта и исте су као и они на апликацији за „паметне” телефоне. Табле су посебно погодне за старије суграђане и госте Београда који не користе ове телефоне или им је лакше да баце поглед на таблу него да отварају апликацију.
На инфо-табли путници се могу информисати о називу станице, дневним, али и ноћном линијама које туда пролазе. На екрану се увек прво приказује линија која прва долази, док су испод наведене остале. Уз тачно време доласка, прецизирано је и колико је станица сваком возилу остало да прође до конкретне локације.
Дигиталне ЛЕД табле, какве се виђају по највећим европским престоницама, постаће и својеврсни „трејд марк”
Све ове информације до сада су недостајале, тако да путник који чека одређену линију на стајалишту са више опција за сопствено кртање и преседање није могао да планира и рачуна на линије које долазе. Информације о томе када је прво или друго следће возило на линији омогућиле су планирање маршуте и времена путницима.
План је да престоница буде комплетно покривена паметним инфо-таблама. Док се то не догоди, обезбеђена је могућност да се преко УССД кода добију информације о линијама које грађане занимају.
Уз оне о превозу, на таблама ће бити приказане и информације о времену, температури, локацији. Како је рекао градоначелник Шапић, водило се рачуна да табла буде апсолутно у складу са дизајном аутобуске станице која има и надстрешницу као и ђубријеру са специјалним поклопцем. Дигиталне ЛЕД табле, какве се виђају по највећим европским престоницама, постаће и својеврсни „трејд марк” Београда.
„Реч је о новом концепту локалне самоуправе у вези са јавним превозом, који не може да се види тек тако, чак ни у најразвијенијим градовима Европе. Табле нуде информације о томе за колико минута долази возило за сваку линију која туда пролази, колико станица је удаљено, руту, као и информације о времену, температури, локацији”.
Захваљујући информацијама на овим таблама, путници могу лакше да планирају своје вожње и да са много мање нервозе сачекају аутобус. Када уђу у возило, они преко звучника добијају информације о станици на којој се налазе, као и оној која следи на конкретној линији. То је важно, пре свега, за слепе и слабовиде, али и за све друге путнике. Наставак путовања и евентуално преседање могу да планирају и док су у возилу, путем апликације за „смарт” телефон.
Информативне табле имају још једну функцију, а то је да грађани могу и сами да контролишу како се поштује ред вожње возила градског јавног превоза.