Саобраћај
Величина слова

Јавно комунално предузеће „Паркинг сервис” задужено је за функционисање и одржавање области за паркирање у Београду. Како би грађани могли брже и ефикасније да их користе, гараже и паркиралишта су опремљена најсавременијим аутоматским системима контроле уласка и изласка, као и наплате услуга.

Паркинг сервис Главна слика.jpg
beoinfo.rs

У Београду постоји осам јавних гаража са око 2.800 паркинг места и 17 паркиралишта, са око 4.600 паркинг места и једно СМС паркиралиште.

Гараже се налазе у Баба Вишњијој, код Ботаничке баште, Вуковог споменика, У Др Александра Костића, Масариковој, Пионирском парку, на Обилићевом венцу и на Зеленом венцу.

Поред јавних паркинг капацитета, „Паркинг сервис” управља и одржава 23 гараже са резервисаним паркинг местима, где су власници потписали уговор о месечном закупу. Град Београд подељен је на четири паркинг зоне у којима је паркирање временски ограничено.

У Зони А дозвољено време паркирања је 30 минута, а цена је 100 динара.

У црвеној зони дозвољено време паркирања је 60 минута, цена је 60 динара, а паркирање је могуће продужити од 30 минута за 100 динара.

У жутој зони могуће је паркирање до 120 минута за 53 динара по сату, а могуће је паркинг продужити до 60 минута за 180 динара.

У зеленој зони дозвољено време паркирања је 180 минута за 45 динара по сату, уз могућност продуженог паркирања од 60 минута за 140 динара.

За паркирање возила особа са инвалидитетом важе посебне погодности.

Као друштвено одговорно предузеће, „Паркинг сервис” о особама са инвалидитетом брине и на начин да у свим јавним гаражама и паркиралиштима постоје посебно означена паркинг места, ширих димензија, за возила особа са инвалидитетом. Ова паркинг места се налазе у близини улаза или излаза, лифтова и наплатних станица.

Такође, у оквиру акције Чеп за хендикеп, у Паркинг сервису се од 2017. године сакупљају пластични затварачи за флаше, а на годишњем нивоу сакупи се ко 100 килограма. Чеп за хендикеп је грађанска иницијатива особа са инвалидитетом у оквиру које грађани прикупљају чепове, који буду рециклирани, а добијени новац користи се за куповину нових или половних ортопедских помагала.

Ради очувања животне средине у јавним гаражама и паркиралиштима постављено је више од 150 канти за разврставање отпада, који се периодично шаље на рециклажу.

Паркинг сервис такође брине и о најмлађима па је тако у оквиру иницијативе „Ђаци вас моле успорите поред школе“ одржано више од 2.000 предавања током којих ђаци прваци кроз игру и забаву уче како на безбедан начин да савладају све изазове у саобраћају на путу од куће до школе.

У фокусу су ученици првих разреда свих основних школа на територији града Београда.

Између осталог, прваци током програма науче да правилно да прелазе улицу, користе семафор и тумаче саобраћајне знакове.

У оквиру програма „Беби паркинг карта“ свим родитељима у првих годину дана живота детета омогућено је да се бесплатно да паркирају у близини медицинских установа, као и на другим локацијама у зонираним деловима Београда.
Паркинг сервис родитељима беба, старости до годину дана, поклања 30 карата, односно до 30 сати паркирања.

Новац од наплате паркинга на местима испред породилишта ГАК Народни фронт, Института за гинекологију и акушерство КЦС, КБЦ Звездара и КБЦ Земун, Паркинг сервис у координацији са Скупштином града користи за набавку медицинске опреме, а новац од паркинга у улицама око основних школа, у зонираним деловима Београда, резервисан је за набавку неопходних едукативних реквизита за основне школе у граду.

Председник Привременог органа Града Београда Александар Шапић истакао је у ГАК Народни фонт при уручењу донације медицинске опреме за породилишта која је набављена путем акције „Беби паркинг место“ колико је та акција важна, као и да је добро да људи који паркирају на тим паркинг местима знају где ће њихов новац да „оде”.

Од 2017. број беби паркинг места порастао је са девет на 24, а циљ је да се у наредних годину дана тај број удвостручи.
Прикупљено је пет милиона динара који ће бити подељени на четири породилишта. Од тог новца ће породилишта куповати опрему која им је најпотребнија.

Паркинг сервис је такође имплементирао јединствен информациони систем, који корисницима, у реалном времену, пружа обавештења о слободним паркинг капацитетима.

Путем апликације за мобилне телефоне омогућено је лакше сналажење и плаћање услуга.
ЈКП Паркинг сервис пружа и услуге преноса возила, у сарадњи са Саобраћајном полицијом, Комуналном милицијом и Комуналном инспекцијом.

Иако су гараже и паркиралишта фукционални и приступачни, Београд мучи вишедеценијски проблем мањка места за паркирање, због чега Град Београд континуирано ради на ширењу капацитета.

Град Београд изградиће на десет локација у Новом Београду 510 паркинг места. Тиме ће бити решен вишедеценијски проблем мањка места за паркирање у новобеоградским блоковима 61, 62, 63 и 64. 

a808f0467f263e4e0edbb730608d1e8c_9289361699.jpg
beoinfo.rs

Председник Привременог органа Града Београда Александар Шапић рекао је приликом обиласка једне од локација с будућим новим паркинг простором да ће грађани добити нова, уређена места за паркирање, што ће за све бити од користи.

Додао је да ће места бити уређена на десет локација од Имо центра до Месне заједнице Козара.

У близини Месне заједнице Козара постоји површина која је претворена у паркинг простор, па ће паркинзи на осталим локацијама бити уређени по сличном принципу, а о чему су грађани обавештени путем постављених паноа.

„У ових двадесет месеци колико сам на челу града, закључно са наредних годину и по дана колико ће бити потребно да се заврше започети пројекти, биће урађено 2.600 паркинг места. Срећан сам што имам прилику да изнесем овај податак, јер знам да када сам дошао на ово место, управо сам изградњу нових паркинг места поставио као један од приоритета, што је и проблем сваке метрополе. Овим подацима треба да се поносимо”, рекао је Шапић.

Тренутни број паркинг места довољан је само за 20 до 30 одсто потреба читавог насеља.

Цео Београд ће до краја године добити више од 1.800 нових паркинг места, док је од 2013. до 2023. године у Београду направљено око 1.250 нових паркинг места.

Нових 90 места добиће Бежанијска коса, Булевар Зорана Ђинђића и блокови 34, 44, 72 укупно 575 паркинг места, блокови 21 и 22 добиће 40 нових паркинг места, а пијаце Бањица и Меркатоп више од 140 места.

У Влајковићевој улици грађани ће изградњом јавне подземне гараже добити 284 нова паркинг места и парк.

На Тргу Николе Пашића који је тренутно у фази реновирања, крајем 2025. године биће око 280 паркинг места.

Најављена је такође и изградња гараже у Скерлићевој улици као и изградња паркиралишта Аутокоманда где ће бити око 140 паркинг места.

Београд тренутно има осам гаража у Баба Вишњијој, код Ботаничке баште, Вуковог споменика, У Др Александра Костића, Масариковој, Пионирском парку, на Обилићевом венцу и на Зеленом венцу.

Поред тога грађани користе и 17 паркиралишта широм града. О функционисању гаража и паркиралишта брине и на њиховом одржавању ради Јавно комунално предузеће Паркинг сервис.

Град Београд подељен је у четири паркинг зоне са ограниченим временом паркирања.

Шапић је истакао да је поносан на чињеницу да је ће у кратком временском року грађани добити више од 2.600 паркинг места и да му је то када је ступио на функцију градоначеника био један од приоритета.


На Дан ослобођења Београда 2023. године, после више од 50 година од почетка изградње, отворена је нова зграда железничке станице Београд центар у Прокопу.

9a8fbbe188cbe2c11d04d9f5b49e6b79_4670765882 (1).JPG
sapic.rs

Постављена испод једног од најлепших брда у Београду, станица у Прокопу у општини Савски бенац је од 2018. године централна београдска железничка станица. Ту улогу преузела је од старе железничке станице која је након 133 године искључена из саобраћаја.

Поред станице, зграда има и пословно-комерцијални део, а имаће и гаражу са најављених готово 900 места за паркирање.

Уз то, Град Београд најавио је изградњу пропратних саобраћајница, односно главне везе аутопута са железничком станицом. Биће изграђене две петље које ће омогућити аутомобилском саобраћају да буде директно повезан са Прокопом.

Такође, уз помоћ донација из Европске уније, планира се и изградња пасареле преко аутопута која ће Прокоп повезати са Клиничким центром, породилиштем и Улицом кнеза Милоша.

Председник Привременог органа Александар Шапић је истакао да би такав прелаз за пешаке заштитио од буке и загађења здравствене објекте у близини, али и био директна веза од железничке станице.

Шапић је истакао да ће пасарела бити грађена паралелно са реконструкцијом објекта Хитне помоћи. Испитивања носивости и стања армирано-бетонске конструкције извршио је Институт за материјале и конструкције, Грађевинског факултета у Београду.

Изградња нове главне београдске железничке станице почела је 1976. године, а обустављена је после две године. Радови су настављени 1996. године, а 2001. били поново обустављени.

Обимнији радови у Прокопу настављени су у децембру 2014. године, док је у јануару 2016. године завршена прва фаза изградње станице.

Зграда се простире на 5.600 квадрата, а радови су почели у августу 2022. године.
Станица, коју оивичавају аутопут, Кнеза Милоша и Хајд парк повезана је са осталим деловима града аутобуским линијама број 34, 36 и 38Л које до ње иду директно. У близини су и стајалишта фреквентних линија 40 и 41.

Кроз станицу у Прокопу сада саобраћа око 300 путничких возова дневно.
Пре две године од Прокопа је у рад пуштена и брза пруга. У том периоду остварено је око 41.000 полазака модерних, савремених возова у оба смера, попут воза Соко, Регио-Експрес и Регио путничких возова. Ове возове у том периоду користило је око седам милиона људи.

Када је реч само о возу Соко, током претходне две године је остварено готово 22.000 полазака између Београда и Новог Сада.

Тако је новом и модерном железничком станицом додатно унапређен железнички саобраћај у Београду и Србији који је комфоран и користи га све више људи, те је главни град путем пруге повезан са многим градовима у земљи, али и иностранству.


У центру Земуна, испод платоа хале „Пинки“ грађанима је од недавно доступно 150 паркинг-места којима располаже нова подземна гаража површине 5.407 квадратних метара. Улаз у јавну гаражу је из Улице градски парк, а излаз у Немањиној улици, односно у делу између Спортског центра и зграде Пољопривредног факултета.

Ово је прва подземна гаража коју је финансирао Град Београд од 2004. године, а овим инфраструктурним пројектом планирано је и преуређење платоа изнад гараже. 

Изградња прве подземне гараже у Земуну почела је 2022. године, а пре почетка радова, плато изнад гараже се годинама, уместо као трг, користио као паркинг простор, због чега су угрожене зелене површине.

„Најважније је да смо успели да у року и у складу са свим стандардима, а да притом не угрозимо саобраћај, направимо добар и квалитетан паркинг- простор“, навео је Председник Привременог Органа Града Београда Александар Шапић пред завршетак радова.

Предвиђено је да плато буде комплетно сређен и делом уређен као зелена површина, а делом као простор за пешаке. Реконструкција платоа ради се по узору на иницијални идејни пројекат архитекте Ивана Антића из 1974. године, са циљем да плато постане поново место окупљања, као и простор за нове садржаје и програме.

Паркирање последњих година представља озбиљан проблем возачима у Београду, јер се број регистрованих аутомобила значајно повећао, а све је мање паркинг места. Као решење за овај проблем, Шапић истиче изградњу нових гаража. Како наводи, у протекле три године, узимајући у обзир изграђено и оно што се тренутно ради, а тиче сепаркинг места, град је добио 2.600 нових места за паркирање.

Осим тога, СкупштинаГрад а Београда 2022. године, направила је још једну промену, и усвојила је одлуку о новом моделу финансирања и функционисања приватних гаража. Том одлуком, паркирање се, из комуналне, трансформисало у комерцијалну делатност, односно приватницима је дозвољено да направе гаражу и паркинг-простор, као и да наплаћују
паркирање по тржишним ценама. Пре ове одлуке било је обавезно да се склопи уговор са „Паркинг сервисом“, а цене су биле дефинисане градским одлукама.

Нови подземни паркинг у Земуну опремљен је модерним системима за надзор и управљање, поседује пет сигурносних степеништа за пешаке, помоћне, техничке и санитарне просторије, а код улаза у гаражу доступно је осам паркинг места за особе са инвалидитетом, као и један путнички лифт. Позиције рампи на паркингу осмишљене су тако да је могуће праволинијско и једносмерно кретање возила, док су места за паркирање постављена управно на коловоз.

На територији Земуна предвиђена је изградња још две јавне гараже, а како наводи Шапић, даљи план је да се спроведе пројекат реконструкције спортског центра „Пинки“, који се налази у власништву Града од 2021. године.

Подели вест