КОНАЧНО МОЖЕТЕ СА РЕКЕ ДА ВИДИТЕ КАЛЕМЕГДАНСКУ ТВРЂАВУ: Градоначелник Шапић обишао део обале Саве од Бранковог моста до Ушћа
Градоначелник Београда Александар Шапић обишао је данас део обале Саве од Бранковог моста до Ушћа, на којем је посао на уклањању нелегалних сплавова ушао у последњу фазу.
Он је истакао да се сада коначно са супротне обале види Калемегданска тврђава и поручио да наставак следи на другој обали и потезу низводно од Куле Небојша.
Шапић је подсетио да радови на уклањању плутајућих објеката на овом потезу трају већ два месеца.
– Сада је остао само један објекат за уклањање, мислим да се зове „Коперникус”, и највећи је у овом низу. Надамо се да ће га власници сами уклонити у следећих пар дана, јер смо ми са полицијом већ заказали његово уклањање за 15. август, с обзиром на то да због величине изискује и нека сечења. Наравно, трудили смо се да не уништавамо ничију имовину већ да власницима дамо могућност да то сами ураде, пре свега због мањих трошкова за њих, али и зато што нам циљ никада није био да било коме уништимо нешто од имовине, већ да обале наших река учинимо лепшим. Након тога овај потез ће бити потпуно „чист”, а резултат ове акције биће 21 уклоњен сплав на овом делу обале, плус 77 са Савског шеталишта на Новом Београду. Дакле, од почетка акције уклањања нелегалних сплавова биће уклоњено укупно 98 објеката – рекао је Шапић.
Он је нагласио да се након тога посао „сели” на потез од Бетон хале до Спортског центра „Милан Гале Мушкатировић”.
– Тамо, чини ми се, постоји двадесетак објеката, а по плану за постављање сплавова моћи ће да их остане пет „испод” Куле Небојша. Сви остали ће бити уклоњени и мислим да ће сва решења о уклањању бити готова током августа. Након тога следи прелазак на обалу Саве код Сајма, да би на крају уследио део од хотела Југославија до Ушћа. Са тог потеза биће уклоњени сви сплавови чији власници нису лицитирали за место, како бисмо створили простор за оне који су то учинили. Морам да признам да осећам велико задовољство јер мислим да нико осим мене, пре две године када сам први пут о томе говорио, није веровао да је могуће спровести овакву акцију. Срећан сам да ћемо оно што нам је Бог дао, а то је град на обалама две реке, на крају успети да искористимо и омогућити свим Београђанима да у томе уживају – поручио је градоначелник.
Шапић је истакао да очекује да у наредних годину дана буде завршен цео посао уклањања, позиционирања на лицитирања места, као и постављања све пратеће инфраструктуре – пре свега струје и воде, и да од тада крене и плаћање надокнада Граду за простор који се заузима, а истовремено да се зна тачно и колико људи може на ком објекту да борави, како нам се не би понављале ситуације које су биле у прошлости.
– Сходно томе, очекујем да ћемо ускоро на Савском шеталишту „довести” сву потребну инфраструктуру и да ће сваки сплав који је добио дозволу моћи да буде постављен. После тога следи уређење и велики посао на уклањању великих количина муља, за шта ће нам сигурно бити потребан велики новац. Пробали смо багерима, али је ризично јер могу да потону у муљ који се десетинама година таложио. Ипак, и тај посао ће бити завршен. Сада већ можемо да видимо Калемегданску тврђаву, највеће културно-историјско благо које Београд има, а то као никоме није сметало. Онда „луди Шапић” хоће да размешта сплавове. Једног дана ће се све заборавити, и то да је градоначелник Београда био „луди” Шапић, али оно што се неће заборавити јесте да смо добили чисту и уређену обалу нашег града, што је најважније – додао је Шапић.
Он је нагласио да очекује да у наредних годину дана сви сплавови буду на позицијама, да ће се плаћати закуп, као и да ће сплавови имати пречишћиваче отпадних вода, те да коначно сваки сплав има дозволу и ограничен број људи који на њему може да борави.
– До сада је то било потпуно дивље и зато још увек имамо потопљени „Фристајелер” који не могу да извуку екипе Министарства грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре. Нажалост, један ронилац је преминуо при покушају извлачења. Можда ће екипе које извлаче ове немачке бродове из Дунава доћи да извуку и „Фристајлер”. То нам је последња опомена, да нам се не би десила нека велика трагедија, јер је осим „Фристајлера” пре тога потонуо и сплав „Картел” код Сајма. Наше комуналне службе ће контролисати број људи на сплаву и посетиоци ће бити сигурни. Имаћемо ноћне клубове са звучном изолацијом како би звук „ишао” у висину, а не у ширину. Њихово место ће бити у деловима у којима нема пуно зграда и зато ће бити преко пута Великог ратног острва, а не у језгру насељеног дела, као до сада – рекао је градоначелник.
Најавио је да је Град Београд одлучио да направи три мале марине, о чијим локацијама ће убрзо обавестити грађане.
– Имамо понтоне које је Град куповао, поставићемо их и тако омогућити корисницима да паркирају пловила. Надам се да ћемо у току августа дефинисати позиције и покушати што пре да поставимо наше понтоне – прецизирао је Шапић и додао да ће поред градских марина бити и приватне, за које постоје лицитације.
„Коначно можете са реке да видите Калемегданску тврђаву, највеће културно и историјско добро Београда, што до сада није било могуће".
За годину дана добићемо онолико плутајућих објеката и сплавова за колико смо сматрали да је оптимално, а то је за две трећине мање него што их је било. Тако ћемо доћи на 60 до 70 сплавова укупно на обе обале Дунава и Саве, а било их је више од 200.
– Све информације о овоме грађани ће добијати и путем Секретаријата за инспекцијске послове, комуналне службе и „белих”, Секретаријата за привреду и ЈВП-а „Београд воде”. Када смо кренули са уклањањем, морам да признам да сам се изненадио колико су људи мислили да се шалим. Онда се суоче са реалношћу, па крену да кукумачу. Зато их за убудуће молим да мало пажљивије слушају шта говорим и да узму у обзир да нисам баш тако шаљив као што се чини – поручио је Шапић.
Фотографије можете преузети овде.
Видео-материјал можете преузети овде.
Извор: Беоинфо