БЕОГРАД СЕ СЕЋА ТРКЕ ИЗ 1939. ГОДИНЕ, ЈЕДНОГ ОД НАЈВЕЋИХ СПОРТСКИХ ДОГАЂАЈА У ЕВРОПИ ТОГ ВРЕМЕНА: Шапић о значају манифестације „Београдски гран-при”
Међународна парада јединствених историјских аутомобила и мотоцикала „Београдски гран-при” организоваће се 1. септембра у Београду.
Како је рекао градоначелник Александар Шапић, она ће представљати сећање и својеврсну рехабилитацију београдске трке из 1939. године, која је у то време била један од највећих и најзначајнијих спортских догађаја у Европи.
– Имао сам срећу да се прва, рехабилитована трка из 1939. године одржи прошле године, иако је припремана од 2022. године, пре мог доласка. Сада је друга и надам да ће постати традиционална. За љубитеље аутомобилизма и оних који воле овај спорт има посебно значење јер је реч о трци која је претходила Формули 1. Последња која је одржана пред Други светски рат била је баш у Београду и тада је победник био италијански возач Нуволари. Организована је уз подршку краљице Марије и малолетног краља Петра и тада је била један од највећих и најважнијих спортских догађаја у Европи. На улицама Београда, који је у то време имао неколико стотина хиљада становника, било је између седамдесет и сто хиљада људи, што показује како је била прихваћена – рекао је Шапић на конференцији за новинаре у Старом двору.
Изразио је наду да ће манифестација постати традиција и истовремено прилика да се више говори о аутомобилизму и свему ономе што тај спорт носи.
– Сигуран сам да ће Град Београд наставити и надаље да подржава трку, заједно с нашим пријатељима из Италије, који су се ангажовали на посебан начин. Верујем да ће трка временом добити и такмичарски значај – навео је Шапић, пожелевши много среће и организаторима и учесницима.
Амбасадор Италије у Србији Лука Гори је захвалио свима који учествују у организацији ове спортске манифестације и нагласио да је пријатељство између Италије и Србије, између осталог, базирано и на спорту.
– Градоначелник Шапић најбоље зна колико је јако пријатељство наша два народа на спортском нивоу. Пријатељство наше две земље је дуго. Прва амбасада Италије у Југославији основана је пре сто година, док је прва манифестација ове врсте била пре 80 година. Такође, оно што нас повезује, а тиче се овог догађаја, јесте и страст наша два народа према аутомобилима и моторима. Мотоциклизам није само спорт. То је и страст, и креативност и љубав. Град Београд је европски град који се истиче љубављу према култури и спорту – поручио је амбасадор Гори и упутио захвалност градоначелнику Александру Шапићу и Граду Београду на организацији овог спортског догађаја.
Престолонаследник Александар Други Карађорђевић изразио је задовољство јер је покровитељ овог лепог догађаја.
– Поносим се везом које трке око Калемегдана имају с мојом породицом. Поводом рођендана мога оца, краља Петра Другог Карађорђевића, пре 85 година одржан је први и једини гран-при у нашој земљи. У тренутку када је у Европи почињао Други светски рат, гран-при био је један од последњих радосних дешавања у Краљевини Југославији. Овим догађајем чувамо сећање на стари Београд, Србију и нашу историју – указао је Карађорђевић.
О значају ове трке и њеном историјату говорили су, између осталих, и Ђорђо Андријан, директор „Belgrade Grand Prix”-а, Владимир Атанацковић, председник Српског савеза за историјска возила, као и Роберто Ћинкота, директор Италијанског института за културу.
Видео материјал можете преузети овде.
Извор. Беоинфо