КРОЗ ЊЕГА ЈЕ ПРОШЛО ОКО 30.000 ЗАТВОРЕНИКА: Бањички логор, највећи концентрациони логор у окупираној Србији
Бањички логор је основан у јулу 1941. године и све до октобра 1944. године, био је место смрти за хиљаде политичких затвореника.
Бањички логор је био један од највећих концентрационих логора током Другог светског рата у окупираној Србији.
Кроз њега је прошло око 30.000 затвореника, каже Горан Антонић, кустос Музеја града Београда.
- Ми имамо по имену и презимену негде око списак од 23 и по хиљаде затвореника, на срећу књиге, евиденције затвореника су сачуване после Другог светског рата и оне се тренутно налазе у Историјском архиву Београда тако да на основу тих књига је било могуће извршити реконструкцију затвореника који су прошли кроз Бањички логор, међутим постоји један број затвореника од неколико хиљада који је прошао кроз Бањички логор, али да није евидентиран. Ради се о затвореницима који су били у транзиту и који су привремено довођени у Бањички логор као на пример грчки или албански партизани, наводи Антонић.
Логор је основан почетком јула 1941. године.
- Формална одлука је донета 5. јула а први затвореници су дошли 9. јула 1941. године, с тим што идеја о формирању логора је настала раније, појављује се већ у мају 1941. године и немачкој окупационој управи је заправо био потребан један логор за политичке затворенике, објашњава кустос.
Из овог логора, који је био смештен у згради XVIII пешадијског пука Војске Краљевине Југославије, велики број затвореника је депортован у разне нацистичке логоре широм окупиране Европе. Тачан број ликвидираних није никада утврђен, а према прикупљеним подацима позната су имена више од 4.200 страдалих особа.
Музеј Бањичког логора је смештен у делу зграде некадашњег логора, у којој се сада налази Војна академија.
Музеј је са радом почео 1969. године, када је Музеј града Београда приредио прву сталну поставку у оквиру Спомен собе.