ГРАД БЕОГРАД ПОУЗДАН ПАРТНЕР СКГО-А ЗА ДОБРОБИТ ГРАЂАНА: Никодијевић на свечаном отварању Скупштине
Председник Скупштине Града Београда Никола Никодијевић поздравио је на свечаном отварању учеснике 52. Скупштине Сталне конференције градова и општина – Савеза градова и општина Србије.
Он је том приликом навео да му је велика част да у име Града Београда пожели успешан рад Скупштине СКГО-а.
– Са поносом могу да кажем да је Београд родно место Сталне конференције градова и општина и да је био међу шест градова који су иницирали формирање асоцијације. Данас је Београд један од четири стална члана председништва Сталне конференције градова и општина, заједно с Крагујевцем, Нишом и Новим Садом. Стална конференција градова и општина је основана давне 1953. године и од тада до данас представља веома важан фактор у реформи и јачању локалне самоуправе у нашој земљи. За све то време изградили сте репутацију поузданог и незаобилазног партнера, како домаћих тако и међународних институција. СКГО добија на значају и у односу на стратешко опредељење наше земље за чланство у Европској унији, у чијој реформској агенди питање локалне самоуправе заузима свакако једно од најважнијих места. Локална самоуправа је прва инстанца где грађани утичу на питања из свог непосредног окружења. Од одлука које се донесу на нивоу града или општине, од нивоа услуге које установе пружају грађанима, веома зависи да ли ће локална заједница имати квалитетну социјалну заштиту, саобраћајну и комуналну инфраструктуру, условне вртиће и школе, услужну администрацију и све друго што живот грађана чини више или мање квалитетним – рекао је Никодијевић.
Подсетио је да се у преамбули „Европске повеље о локалној самоуправи”, донете у Стразбуру 1985. године, наводи да грађани своје право да обављају јавне послове „најнепосредније могу остварити на локалном нивоу”, као и да се „кроз локалне органе власти стварним одговорностима може обезбедити администрација која је и ефикасна и блиска грађанима”, што је свакако заједнички циљ.
– Та дефиниција приближавања власти на локалном нивоу непосредним потребама грађана јесте истински образац децентрализације за коју смо се определили много година раније. Једноставно речено, градови и општине су окосница представничке демократије где се најдиректније утиче на живот људи. Из тог разлога и ваша и наша мисија јесте била и биће да радимо за добробит грађанки и грађана Србије, те да учинимо доступним и отвореним све процесе које утичу на живот наших суграђана – истакао је Никодијевић.
Да бисмо имали ефикасну управу на локалном нивоу и испунили циљеве о којима говоримо, морамо имати пре свега одговарајуће људске ресурсе, морамо улагати у људе, њихово образовање и обуку, боље услове рада, материјално стање и добру опремљеност установа и институција, нагласио је председник Скупштине Града Београда.
– Све што смо започели у процесу реформи нашег друштва и државе биће тешко оствариво без ваљаних кадровских капацитета који би били дорасли задатку и изазовима пред нама, а нарочито у процесу приближавања Европској унији и испуњавања стандарда које она поставља. Морамо ићи у корак са актуелним технолошким напретком и радити на дигитализацији система управе. С тим у вези, могу да се похвалим да је Град Београд отишао веома далеко у примени стандарда Е-управе. Желим да нагласим да су нова решења и свеобухватно образовање запослених један од најважнијих циљева. Сигуран сам да систем локалне самоуправе може имати драгоцену улогу у процесу евроинтеграција Србије. Зато желим да нагласим важност програма „EU Exchange” и ових 20 година сарадње која траје, као и да захвалим на грантовима који представљају директну подршку Европске уније локалним самоуправама у Србији. Град Београд је често користио подршку ЕУ, нарочито у области заштите животне средине и верујем да ћемо у будућности користити и друге програме и грантове који су нам на располагању, на добробит наших грађана – навео је Никодијевић и поручио да је Град Београд био и да ће бити поуздани партнер СКГО-а.
Шеф Делегације Европске уније у Србији Емануел Жиофре је истакао да су разговори са Владом Републике Србије фокусирани на убрзавање реформи и преговоре у наредне две године.
– Овај процес биће подржан са 1,5 милијарди евра додатних средстава из новог плана раста. Локалне самоуправе ту имају велики значај, почевши од заштите животне средине до реформе јавне управе. Због тога ЕУ већ 20 година помаже програме својим средствима систематски, подржавајући тако локалне самоуправе. Данас потписујемо два важна уговора са Сталном конференцијом градова и општина. Први је програм „ЕУ Интегра” са 12 милиона евра за интегрисани одрживи територијални развој, а други се односи на додатну подршку реформама у локалним самоуправама. Ови споразуми представљају нови ниво сарадње, при чему СКГО има задужење да управља грантовима у износу од 15 милиона евра – рекао је Жиофре, захваливши Сталној конференцији градова и општина на трајном партнерству.
Учесницима се обратио и председник СКГО-а и градоначелник Лесковца Горан Цветановић, а конференцији су присуствовали и градоначелници и председници општина Србије.
Извор: Беоинфо