УСВОЈЕНА ОДЛУКА О БУЏЕТУ ГРАДА БЕОГРАДА ЗА 2025. ГОДИНУ: Највеће учешће у обиму буџета имају текући приходи
Одборници Скупштине града усвојили су на данашњој седници предлог буџета за 2025. годину.
Годишњи обим средстава буџета Града Београда и буџета градских општина за наредну годину планиран је у укупном износу од 187.017.442.307 динара (1.594.351.596 евра) у оквиру којег се на буџет Града Београда односи 171.644.091.417 динара, а на буџете градских општина 15.373.350.890 динара, рекла је градска секретарка за финансије Катарина Чубрић.
Она је истакла да укупан обим средстава буџета Града и градских општина овом одлуком је предвиђен у складу са одредбама Упутства Министарства финансија за припрему одлуке о буџету локалне власти за 2025. годину и пројекција за 2026. и 2027. годину, које се односе на максимални обим планираних средстава текућих прихода за почетни буџет за наредну годину. Трансферна средства из буџета Републике уводиће се у градски буџет у моменту њиховог остварења, у складу са Законом о буџетском систему. Највећи део односи се на изградњу метроа.
Говорећи о буџету Града Београда, Чубрићева је истакла да је годишњи обим средстава буџета Града Београда за 2025. годину планиран у укупном износу од 171.644.091.417 динара и састоји се од текућих прихода у износу од 163.526.886.967 динара, примања од продаје непокретности у износу од 2.799.312.564, примања од продаје финансијске имовине у износу од 5.000.000 динара, примања од задуживања по постојећим кредитним линијама у износу од 1.283.017.201 и процењених пренетих неутрошених средстава из ранијих година у износу од 4.029.874.685 динара.
Највеће учешће у обиму буџета имају текући приходи (95,27 одсто), од којих су најзначајнији приходи од пореза на доходак грађана (59,88%) и приходи од пореза на имовину (13,56%). Поред текућих прихода, у обим средстава укључена су примања од продаје непокретности (1,63%), примања од продаје финансијске имовине, примања од задуживања по постојећим кредитним линијама (0,75%) и пренета неутрошена средства из ранијих година (2,35%).
Овако утврђен буџет распоређен је за финансирање редовног функционисања органа, служби и установа Града, свих постојећих активности из надлежности корисника, започетих и нових инвестиционих улагања, као и за измирење преузетих обавеза из претходног периода. Од укупног буџета, за текуће расходе издвојено је 79,28%, на капитални буџет 16,41%, а на издатке за отплату главнице кредита и докапитализацију јавних комуналних предузећа 4,31%.
И овим буџетом планирана су средства за пружање подршке породицама, попут потпуног финансирања вртића за родитеље деце у државним вртићима, односно финансирање до износа пуне економске цене за децу у приватним вртићима (33.000 динара), затим финансирања помоћи родитељима школске деце (исплате од 20.000 динара по сваком основцу, односно средњошколцу) потпуног финансирања услуге геронтодомаћица, дневног боравка за децу, младе и одрасле са сметњама у развоју, персоналног асистента, поклон-ваучера за децу и запослене у предшколским установама и школама на територији града Београда, финансирања бесплатног коришћења градских базена за све Београђане током лета и др.
Поред наведеног, буџетом су обезбеђена средства за финансирање прописаног повећања плата запослених, за увећање накнада за запослене по уговорима о привременим и повременим пословима (за 8% свим запосленим, изузев запослених из области предшколског и основног васпитања којима увећање износи 11%, које је додатно увећано за 16 одсто од Града Београда), за увећање минималне зараде од 13,7 одсто услуге јавних и јавних комуналних предузећа у складу са њиховим годишњим програмом, финансирање јавног превоза, материјалних и других трошкова свих установа – извршење буџетских корисника града, школа и социјалних установа и извршење буџетских корисника републике за финансирање спортских и других удружења, програма управљања заштићеним подручјима, за рад и функционисање комуналне милиције и друге расходе, средства за наставак радова на започетим инвестицијама, као и за реализацију нових пројеката са посебним освртом на уређење постојећих и нових саобраћајница.
Говорећи о Предлогу програма уређења и додели грађевинског земљишта за 2025. годину, Татјана Поповић из Дирекције за грађевинско земљиште и изградњу града истакла је да ће за ову намену бити издвојено скоро 16 милијарди динара.
– Значајан део овог програма обухвата решавање имовинско-правних односа. Најзначајнији објекти за које се у 2025. години решавају имовинско-правни односи су саобраћајнице за приступ Железничкој станици „Прокоп”, локација Макишко поље, прва и друга линија метроа, саобраћајнице на потезу Славија–Жичка, саобраћајница Т6, тунелска веза Савске и Дунавске падине, ПДР Привредна зона „Ауто-пут” у Новом Београду, Земуну и Сурчину, Улица Владимира Поповића од хотела „Хајат” до Булевара Николе Тесле, продужетак Улице Јурија Гагарина са инфраструктуром, Сланачки пут, саобраћајнице на локацији Кнеза Вишеслава, регионални водовод Макиш–Младеновац – рекла је Поповићева.
Она је подсетила да су планирани радови на комуналном опремању земљишта предвиђени у износу од 6.071.818.264 динара и распоређени на саобраћајнице са припадајућом инфраструктуром, објекте и мрежу водоснабдевања, мрежу канализације, уређење јавних слободних и зелених површина и гробља, те на изградњу и прибављање станова и других простора за расељавање.
Поповићева је нагласила да су, између осталих, најзначајнији следећи објекти: саобраћајна веза Борска петља – Ласта, саобраћајница Владимира Поповића од Булевара Зорана Ђинђића до Булевара Михајла Пупина, денивелисани укрштај пруге и Булевара уметности на Новом Београду, Булевар патријарха Павла, пешачко-бициклистички мост преко реке Саве, подручје плана детаљне регулације централне зоне Обреновца, трг у Лазаревцу, саобраћајнице на локацијама Падина, Миријево и Вишњичко поље, приступ депонији Винча, опремање локације за подручја плана детаљне регулације аеродрома „Никола Тесла” Београд. Дирекција води стручне послове за објекте – тунелску везу од Карађорђеве улице до Дунавске падине, мост преко Саве на позицији Старог савског моста, опремање локације Макишко поље, инфраструктурни коридор од Новог Београда до Сурчина за потребе опремања локације ЕХРО и аутобуску станицу у Блоку 42, а изградња се финансира средствима из буџета Републике Србије.
Извор: Беоинфо