РЕАЛИЗАЦИЈОМ БЕЗБЕДНОСНОГ ПРОЈЕКТА ГРАДА БЕОГРАДА ПОДИЖЕМО БЕЗБЕДНОСТ ГРАЂАНА, ПОСЕБНО ДЕЦЕ: Градоначелник Шапић представио прву фазу великог безбедносног пројекта
Градоначелник Александар Шапић је представио завршену прву фазу великог безбедносног пројекта Града Београда који је данас званично почео са радом, чиме, како је рекао, Град Београд подиже ниво безбедности својих суграђана, а посебно деце, на највиши могући ниво.
Он је нагласио да се на овај начин покривају дворишта свих београдских основних школа, а ради се о 261 објекту.
– Овај пројекат, о коме сам говорио још пре две године, коначно је угледао светлост дана и биће надограђиван јер има велики потенцијал. Тада сам рекао да комунално-безбедносне станице неће бити само места где ће се налазити наша комунална милиција, већ да ће то бити мала чворишта за школе и вртиће у том крају и да ће управо на тој локацији бити надзор и контрола места где београдска деца проводе највише времена – рекао је Шапић.
Градоначелник је рекао да је ово један од најважнијих пројеката за Град Београд, свакако безбедносних, и можда нешто што сутра може да послужи као модел за читаву Србију.
Шапић је појаснио да се у овом центру налазе надзорне камере свих београдских школа и да је покривен „сваки педаљ” сваког школског дворишта камерама које у себи имају софтвер који препознаје и ватрено и хладно оружје и аутоматски сигнализира овај центар.
– Веома је важно што ће читав овај пројекат бити једна продужена рука безбедносног система у Београду, на чијем је врху Министарство унутрашњих послова. Кренули смо да радимо и све вртиће тако да очекујемо да ћемо их завршити у току ове календарске године и да ће тада овај систем бити употпуњен. Овде ће бити централно место одакле ће се пратити ситуација на терену, а како која комунално-безбедносна станица буде готова, тако ће и она да преузима својих неколико школа и вртића у рејону за који ће бити задужена. Очекујем да ће до 2026. године бити постављене све 104 комунално-безбедносне станице, а у овом моменту их је готово петнаестак – истакао је Шапић и додао да ће о детаљима овог пројекта убудуће посебно извештавати заменица градоначелника Весна Видовић, којој је овом приликом јавно захвалио, јер су се њеним укључењем многе ствари убрзале.
Шапић је подсетио да је Град са Полицијом увек имао добру сарадњу.
– Мислим да ћемо на овај начин успети значајно и њих да растеретимо, јер у сваком дворишту од велике трагедије у „Рибникару” борави по један полицајац, а то је велико оптерећење за њих. На тај начин ћемо сваку врсту потенцијалног угрожавања безбедности за коју сматрамо да је за полицију, на благовремен начин их и обавестити. Такође, и полиција ће моћи да користи паралелно са нама овај софтвер – рекао је Шапић.
Он је поручио да ће Служба обезбеђења Града Београда, која ће бити кровна у овом систему, пратити читав овај безбедносни систем.
– Ова служба ће у вечерњим часовима када школе и вртићи не раде да патролира по граду и у складу са договором обавештавати београдску полицију, као и комуналну милицију, уколико се покаже да постоје кршења комуналних правила и угрожавања јавног реда и мира. То ће такође да подигне ниво безбедности грађана, јер и у најразвијенијим градовима у свету постоје само одређени делови града за које становници тих делова плаћају обезбеђење да патролира ноћу и упозори их или предупреди неку потенцијалну опасност, а у нашем граду ће то радити сам Београд за своје суграђане. Овим системом ће бити покривене све урбане средине на територији града и уколико се утврди да има било чега што угрожава безбедност грађана, о томе ће бити обавештена полиција. Та служба неће интервенисати, али ће се ње клонити сви који имају намеру да, поготово у касним вечерњим часовима, на било који начин крше закон и ред. Очекујем да цео пројекат буде готов за неких годину и по до две дана у свим вртићима и школама. Читав пројекат је рађен у складу са заштитом личних права и заштитник грађана је давао јасне инструкције на који начин да се изведе читав пројекат – поручио је градоначелник.
„Овим системом ће бити покривене све урбане средине на територији града и уколико се утврди да има било чега што угрожава безбедност грађана, о томе ће бити обавештена полиција. Та служба неће интервенисати, али ће се ње клонити сви који имају намеру да, поготово у касним вечерњим часовима, на било који начин крше закон и ред.”
Он је рекао да, пошто је потенцијал овог пројекта веома велики, очекује да ће у наредних неколико месеци све основне школе и вртићи имати неку врсту „паник” апликације. Како је навео, директори школа и управитељи вртића ће са том апликацијом имати могућност да уколико примете неку опасност по безбедност ученика, о томе одмах обавесте полицију.
Градоначелник је практично демонстрирао како функционише нови систем уколико се у зонираном безбедносном делу извади ватрено или хладно оружје. Софтвер га одмах звучно детектује, а сигнал иде у централни командни систем и упоредо у командно-безбедносну станицу. Обавештава и уколико се деси било какав други проблем, попут гужве, туче, насиља, те одмах по добијању сигнала најближа патрола креће на локацију. Како је прецизирао Шапић, постојаће и отворена линија са београдском полицијом како би се што брже реаговало.
Приказао је прву безбедносну станицу на Новом Београду, у којој ће се налазити и припадници Комуналне милиције, Белих и Обезбеђења града, који ће бити повезани директно са Полицијом.
– У овом тренутку завршено је 15 станица у приградским општинама и свака ће имати мониторе, везу са централним безбедносним системом и свака ће бити линкована на неколико школа и вртића – навео је он.
Објаснио је да ће се 50 возила кретати јасно дефинисаним рутама, тачније патролираће ноћу улицама, а у току дана око школа и вртића.
– Наша процена је да ће у току ноћи патроле пролазити у неким деловима и по неколико пута улицама, јер ће имати јасне руте и потпуно смо сигурни да ће то да подигне ниво безбедности и да ће да буде једна врста превентиве. Београд већ јесте и по свим параметрима спада у један од најбезбеднијих градова у Европи. Има десетоструко мање уличних кривичних дела за град те величине у односу на друге градове Западне Европе – рекао је први човек града.
Шапић је истакао да ће овај пројекат када буде до краја реализован остати Београђанима и да ће моћи њиме да се поноси.
– Он ће просторе где наша деца проводе највише времена учинити много безбеднијим, а идеја је да се касније прошири и на неке паркове, тако да ће родитељи бити сигурни да су им деца безбедна у вртићу, школи или парку – рекао је Шапић.
Нагласио је да се овим пројектом подиже сигурност деце на највиши ниво и то баш на просторима на којима највише проводе време, истакао је градоначелник Шапић и додао да ће Град Београд блиско сарађивати са МУП-ом по свим питањима даље примене и начина рада софтвера.
Заменица градоначелника Весна Видовић прецизирала је да број камера у школским двориштима варира и зависи од величине дворишта.
– Укупно је инсталирано око 5.000 камера, а покривени су искључиво улази и дворишта. Не снима се унутрашњост школских објеката. Софтвер може накнадно да добија нове инструкције за препознавање одређених предмета. Тренутно у софтверу не постоји опција за препознавање лица– истакла је Весна Видовић.
Фотографије можете преузети овде.
Видео материјал можете преузети овде.
Извор: Беоинфо