САХАТ КУЛА САЧУВАНА У ИЗВОРНОМ ОБЛИКУ: Јавни сат, сведок времена, никада није изгубио на значају
Сахат-кула је капија Горњег града и спада у најзначајнију и најочуванију знаменитост овог дела Београдске тврђаве. Висока је 27,5 метара.
Подигнута је средином XVIII века, а данас представља главни улаз у Горњи град.
Осмоугаона барокна кула је видљива из свих делова Калемегданског парка, има часовник са централним механизмом и теговима, као и два гонга, а између два навијања је могла да ради око недељу дана.
Сатни механизам је обновљен 2002. године, и сада „куца" на савременим принципима.
Данашњи часовник је израђен почетком 20. века у звоноливници Пантелић из Земуна. Иако је првобитни механизам обновљен и оспособљен, ипак је уграђен микрорачунарски контролисан систем са електромоторима, сензорима и електромагнетима који откуцава на четврт сата док се стари механизам чува.
Сахат кула у целини је сачувана у свом изворном облику, и данас има сва аутентична архитектонска и стилска обележја. Одликује се елементима барока, тада водећег правца у европској архитектури.
Сахат-куле су биле карактеристичне за европске градове под турском влашћу. Београд има своју, необичну по томе што је направљена на самој тврђави, а не у граду као што је било уобичајено.
На плановима из последње деценије 18. века описана је као „висока кула са куполом која је прекривена лимом на немачки начинˮ и „кула са сатом под којом је једна стражара.ˮ
Прва сахат кула у Османском царству је зидана у Скопљу између 1566. и 1572. године.
Имала је казамате за смештај страже, оружја и војног материјала.
Током последњих година турске владавине уз Сахат капију призидано је једно приземно здање у коме се налазила кантина официра турског гарнизона.
Познати турски путописац Евлија Челебија забележио је да се звук звона Сахат куле чује из даљине, чак и када се путник налази на читав дан хода преко Саве.
У бочној просторији Сахат куле се налази Галерија београдске тврђаве.
Сахат кула је један од симбола Београда и представља незаобилазан део туристичке понуде главног града. Звук сата и данас изазива велику радост код многобројних посетилаца, који свакодневно долазе.