Калемегдански рт као поглед у далеку прошлост Београда 9x16.00_00_05_17.Still038.jpg
београд.рс

београд.рс

Јединствено природно добро

ПРИРОДНА РЕТКОСТ: „Калемегдански рт”, својеврстан времеплов са јединственим погледом

20.07.2024.

ПРИРОДНА РЕТКОСТ: „Калемегдански рт”, својеврстан времеплов са јединственим погледом
Величина слова

Споменик природе „Калемегдански рт“ се налази јужно од ушћа Саве у Дунав, између Горњег и Доњег града Београдске тврђаве.

Јединствена природна реткост геолошког карактера на тлу Србије, профил морског спруда из најстаријег стадијума у историји некадашњег Панонског мора, од 2021. године је Споменик природе „Калемегдански рт”.

Калемегдански рт као поглед у далеку прошлост Београда 9x16.00_00_30_24.Still042.jpg
београд.рс

Ово заштићено природно добро нуди нам директан поглед у далеку прошлост Београда.

На простору који обухвата 14 хектара и 7 ари, установљени су режими заштите II и III степена, а према Правилнику о критеријумима вредновања и поступку категоризације заштићених подручја, „Калемегдански рт” је проглашен за подручје I категорије, међународног, националног, односно, изузетног значаја.

Др Марина Илић, из Завода за заштиту природе Србије, објашњава да је ово природно добро од изузетног значаја не само за Републику Србију, него има и велики међународни значај.

Калемегдански рт као поглед у далеку прошлост Београда 9x16.00_00_38_23.Still043.jpg
београд,.рс

Она наглашава да је само природно добро представљено једним геолошким профилом спурудних кречњака неогене старости, прецизније миоценске старости, а да је сам споменик природе „Калемегдански рт" изузетан објекат геонаслеђа Београда и значајан је пре свега за реконструкцију сложене геолошке и грађе историје Београда. 

Овај јединствени споменик природе, као такав представља неодвојиви део идентитета нашег града.

Калемегдански рт као поглед у далеку прошлост Београда 9x16.00_00_02_09.Still037.jpg
београд,.рс

Ово природно добро први пут, али посредно заштићено је још 1946. године у оквиру заштите Београдске тврђаве као културног добра.

Вероватно је белина кречњачког гребена заслужна за име које носи. Истицала се бедемом и кулама грађеним од камена истог геолошког састава и боје, што је одредило и назив Бели град – Београд.

Други степен заштите обухвата падину између Доњег и Горњег града и објекте споменика културе, као што су Видин капија, Источна капија, Јакшићева кула, Мала барутана у Доњем граду, остаци североисточног бедема Доњег града, као и део у коме се данас налази Планетаријум астрономског друштва „Руђер Бошковић”.

Прво решење о заштити датира из 1968. године. „Морски неогени спруд-профил испод споменикa Победнику на Калемегдану” и „Геолошко-географски слојеви на локалитету на Калемегдану, код споменика Победник” промењени су у „Калемегдански рт”.

Споменик природе „Калемегдански рт“ је поверен  на управљање Јавном предузећу „Београдска тврђава“.

Комплекс је својеврсна оаза и времеплов у центру града, а поглед који се пружа са зидина према рекама представља непроцењиво богатство главног града.

Подели вест