ОСМАТРАЧНИЦА СА КАЈМАКЧАЛАНА: Један од најзначајних споменика наше историје, камен донели српски војници
У Пионирском парку, на углу Улице Кнеза Милоша и Булевара краља Александра, налази се необичан споменик.
Стоји усамљен преко пута Народне скупштине, а на први поглед изгледа као остатак неке грађевине. Камење је осматрачница са Кајмакчалана.
Ретко која битка је имала тако снажан утицај, не толико на исход, колико на морал и стање српске војске у Првом светском рату, као што је то била битка на Кајмакчалану.
Она је била одлучујућа за повратак кући наше војске, после дугог и мучног преласка Албаније.
Битка на Кајмакчалану је прва победа српске војске после повлачења преко Албаније.
Након крваве борбе, 30. септембра 1916. године, на врху Кајмакчалана коначно се завијорила српска застава, а после велике победе српска команда је одлучила да осматрачницу понесе у Београд и постави у близини некадашњег двора.
Војници су камење понели са собом у знак сећања на победу над Бугарима у Првом светском рату.
Споменик, чије је пуно име Осматрачница српске врховне команде на Кајмакчалану, 1988. године је проглашен за споменик културе.
Верује се да су војници на воловским колима понели камење, од кога је била направљена осматрачница на врху Кајмакчалана.
Испред споменика се налазе плоче са ликовима српских и француских генерала, који су славу стекли ратујући током Првог светског рата. Међу њима су чувени војвода Мишић и војвода Путник.
„Осматрачница са Кајмакчалана", која се налази у центру Београда, је и данас после више од 100 година, подсетник на цену, која је плаћена за слободу и представља један од најзначајнијих споменика наше историје и симбол Београда. Саграђен је у знак сећања на све оне који су у рату несебично дали своје животе за слободу Србије.