ЛИЧНУ МОТИВАЦИЈУ ПРОНАЛАЗИМ У УНИВЕРЗАЛНОЈ И ЕГЗИСТЕНЦИЈАЛНОЈ ТЕМИ КОЈА ТРАНСПАРЕНТНО ПОЗИВА ГЛЕДАОЦЕ НА ГРИЖУ САВЕСТИ! Представа Салигиа у Дому културе Студенстки град
Дом културе Студенстки град у сарадњи са Лудум Лудум театар и Кинозоик агенција у копродукцији са Дечјим културним центром организје представу „Салигиа" у понедељак 26. децембра са почетком у 20 часова.
Где се одржава
Дом културе Студенстки град
Када се одржава
26. децембар у 20 часова
Цена карте
600 динара
Ова представа је апсурдни надреализам са елементима грчке трагедије а тема комада се огледа у званичницима државе који су представљени кроз смртне грехове Бог је дао шансу да се искупе након смака Света. Уколико би направили нову и бољу Земљу, били би ослобођени људског обличја и враћени у Рај.
Салигиа се ослања се на директан цитат Библије о настанку Света. Поред тога, садржи мотив мита о Перзеју и Медузи. Симболички се ослања на Рајски врт, присутан је и симбол јабуке из библијске приче о Адаму и Еви.
Овај драмски текст који говори о могућностима, о имању избора. Подсећа на моралне вредности. Позива на повратак лепоти. Тема овог комада се тиче и односи на сваког појединца на свету без обзира на пол, године, образовање, боју коже или вероисповест. Салигиа позива сваког појединца на преиспитивање о сопственом одабиру начина живота, сугеришући да сваки избор зависи од нас самих. Циљ овог комада је буђење свести појединца и позив на подсећање племенитих вредности сваког човека.
Комика овог комада подсећа на британски хумор. Игра речи често доводи до комедије забуне, док је ситуација у којој се ликови налазе апсурдна. Озбиљним проблемима се приступа са иронијом и цинизмом. С обзиром на то да текст не садржи псовке, нити било какву врсту вулгарности, врло је комуникативан са публиком готово сваког узраста.
Редитељ каже да овај комад на надреалан и прилично бајковит начин говори о проблему данашњег времена не ослањајући се прецизно на одређену државу или регију. Овај драмски текст сматрам актуелним у односу на тренутак у коме живимо те с тога, личну мотивацију проналазим у универзалној и егзистенцијалној теми која транспарентно позива гледаоце на грижу савести, преиспитивање, а пре свега подсећа на давно запостављене вредности услед потребе појединца за самопотврђивањем свог постојања кроз личну каријеру без обзира на последице.
Овакве теме су све чешће у позориштима и на филмовима што довољно говори о стању у коме се свет налази, а потврђује глобалну потребу уметности за алармирањем и указивањем на ситуацију. Као и свима, тако и мени, овакве теме представљају изазов и потребу да са својим сарадницима на овој представи трагам за одговорима на питања која овај комад поставља.
Пројекат је подржан од стране Секретаријата за културу Београда.