shutterstock_2196263091.jpg
shutterstock

shutterstock

Филмски и позоришни програм

МОНОДРАМА „НА ДРИНИ ЋУПРИЈА": Изабране делове романа публици дочарава Тихомир Станић

30.07.2024.

МОНОДРАМА „НА ДРИНИ ЋУПРИЈА": Изабране делове романа публици дочарава Тихомир Станић
Величина слова

На репертоару позоришта „Театријум", у четвртак, 1. августа, је монолошко казивање у интерпретацији познатог глумца Тихомира Станића, делова романа награђеног Нобеловом наградом.

Где се одржава

Позориште „Театријум",


Једно од капиталних књижевних дела на нашем језику „На Дрини ћуприја" нобеловца Ива Андрића, објављено је у Београду пре 75 година.

На сцени Позоришта „Театријум“, по избору и у импресивној интерпретацији популарног драмског уметника Тихомира Станића, публици ће бити представљени делови романа нашег јединог Нобеловца.

Верни поштовалац и заљубљеник у Андрићев опус, поприлично физички сличан великом писцу, Станић је тумачио његов лик у неколико филмских и телевизијских продукција.

Зналачки, са дубоким емотивним доживљајем Андрићеве приповести, али и са поузданим искуством драмског уметника који зна шта чини ефектну целину сценског чина, Станић је склопио и ангажовано, глумачки бриљантно изрекао свој подужи монолог.

Првак српског глумишта остварио је више од 130 улога у свим београдским, али у многим позориштима ван Београда.

О овом свом необично храбром подухвату, учењу дугог и сложеног прозног текста, без партнера и дијалога који глумцу олакшава посао, Станић каже:

„Стицајем околности, закачио сам се за ову идеју пре двадесет година. Радио сам те 1999. године пет месеци по пет сати дневно и на крају савладао једну целину из романа На Дрини ћуприја, коју сам заједно са др Љиљом Мркић Поповић приредио као вече приповедања… Те реченице Андрићеве усвојио сам, говорим их с лакоћом врло често пред публиком, али у кафани без икаквог повода… Пронашао сам у Андрићевом делу неисцрпну инспирацију за свој професионални живот, тренинг, егзистенцију и од када сам савладао текст На дрини ћуприја, и први пут извео ову представу, 17. априла 2001. године“.

Тихомир Станић се латио уистину тешког посла. Из обимне грађе, из Андрићевог слојевитог и сликовитог приказа живота вишеградске касабе и брдовите околине, који захвата период од шеснаестог века до почетка Првог светског рата, извукао је на светлост сцене духовите, драматичне, поетичне, комичне и трагичне перипетије Вишеграђана, пре, током и после изградње велелепног моста – симбола историјских мена и судбине босанског живља, под Турцима и Аустријом.

Посебно је нагласио заслугу Мехмед-паше Соколовића, великог везира, отетог у детињству од српске породице.

Станић је супериорно, драматуршки вешто, створио литерарно-сценско дело од изузетног едукативног значаја, које је и као театарски подухват веома значајно.

Његове гласовне бравуре, варијације емоција, богатство глумачке експресије, и надасве његов лични шарм, као да су збир и сума његовог раскошног талента и богатог искуства.

Подели вест