ПОЛИТИЧКИ ЗЕМЉОТРЕС У УЈЕДИЊЕНИМ НАЦИЈАМА: Геополитички документарац о првирањима током 60-их година у ДКЦБ
Од петка 14. фебруара 2025. на репертоару Дворане Културног центра Београда од 20 часова, приказује се „Саундтрек за преврат” белгијског редитеља Јохана Гримонпреза, номинован за овогодишњу награду Оскар за најбољи документарни филм.
Где се одржава
Дворана Културног центра Београда
Овај напети геополитички документарац о светским превирањима током шездесетих година које су уздрмале Уједињене Нације, премијеру је имао на Санденс фестивалу прошле године где је овенчан Специјалном наградом, да би уследиле номинације Европске филмске академије и номинација за награду Оскар.
Током 1960. године, шеснаест новонасталих афричких држава улази у Уједињене нације изазивајући политички земљотрес где већина гласова прелази из руку колонијалних сила и САД-а, у руке глобалног југа. Конго постаје арена у којој се води битка за УН. Док је Никита Хрушчов ударао ципелом у врху УН-а у знак протеста на неоколонијално присвајање ресурса новонасталог Конга, делегати УН-а из афричких земаља бивају уцењени. У невероватном преокрету, атентат на Патриса Лумумбу уједињује афро-азијски блок, захтевајући од Генералне скупштине УН-а да гласа за тренутну глобалну деколонизацију.
У овом високо експлозивном контексту, Влада Сједињених Америчких Држава шаље уметнике попут Луја Армстронга, Дизија Глеспија и Нине Симон као џез амбасадоре широм света како би одвратили пажњу од државних удара подржаних од стране ЦИА-е. Редитељ Гримонпрез вешто испреда причу о покушају деколонизације користећи мноштво ретких и никада приказаних архивских материјала међу којима су и протести поводом убиства Патриса Лумумбе на Тргу Николе Пашића у Београду. “Саундтрек за преврат” је документарац посвећен нади у могућност стварања праведнијег друштва, сновима о укидању колонија и вечној борби за самоопредељење и једнакост међу народима.