ДАНИ ЕВРОПСКЕ БАШТИНЕ У МУЗЕЈУ АФРИЧКЕ УМЕТНОСТИ: Предавања и путописне вечери, лекције из културе и историје
Дани европске баштине биће обележени овог септембра под темом „Руте, мреже и везе“ у Музеју афричке уметности који се придружује манифестацији са разноврсним и бесплатним програмом за све посетиоце.
Где се одржава
Музеј афричке уметности
Када се одржава
29. септембар
Овај догађај представља јединствену прилику за повезивање са културним наслеђем и за учење драгоцених лекција из историје.
У понедељак, 23. септембра у 18 часова биће одржано предавање „Путевима хип-хоп мреже“ које ће одржати Александра Гачић, кустоскиња Музеја. Настао на улицама Бронкса у Њујорку крајем 70-их година, хип-хоп је до данас постао глобална култура са локалним сценама широм света. Применом теоријскoг концепта конструисања аутентичности идентитета, посебан осврт предавања биће на историјском развоју и дисперзији хип-хоп културе у Србији посредством антрополошке анализе уличног плеса.
Путописно вече „Алжир – бисер Магреба“ биће уприличено у четвртак, 26. септембра у 18 часова. Ово вече биће посвећено Алжиру, највећој држави Африке и арапског света, тзв. бисеру Магреба, који нуди изузетне природне, туристичке и културне атракције. Аутор програма, Марко Јелић, председник Друштва пријатеља Алжира, који је и лиценцирани туристички водич, представиће своје импресије с многобројних путовања по овој пријатељској земљи и приближити Алжир као још увек недовољно познату туристичку дестинацију, али и подсетити на снажне везе између наших народа и богато заједничко наслеђе. Програм се реализује у сарадњи са Амбасадом НДР Алжир у Београду.
У недељу, 29. септембра у 11 часова биће реализовано последње вођење кроз тематску изложбу „Здравко Печар – (АУТО)ПОРТРЕТИ". Изложба је организована поводом тридесет година од смрти Здравка Печара. Аутори изложбе ће приближити дух времена у којем је Печар живео и радио, као и вишеструкост његове личности: револуционара, партизана, (не)званичног амбасадора, историчара изван и у кабинету, као и оснивача Музеја афричке уметности у Београду. Кроз изложбу воде др Немања Радоњић и Лука Савчић.
Упоредо са вођењем биће одржана и креативна радионица за децу „Пишем ти писмо”. Поред чувања, обраде и излагања предмета афричких култура и уметности, Музеј афричке уметности (МАУ) поседује и драгоцену архиву – белешке, писма, разгледнице, фотографије и друге видове документарне грађе, која је настала током путовања оснивача музеја Веде Загорац и Здравка Печара у Африку. Циљ радионице је да се учесници упознају са структуром писања писма. Деца ће писати два писма: једно ће убацити у поштанско сандуче Музеја, и друго које ће поклонити или послати некој драгој особи. Радионицу воде Александра Гачић, кустоскиња и Бојана Маричић, сарадница МАУ. Пријављивање за радионицу је обавезно и врши се слањем мејла на [email protected].
Више о програму Музеја афричке уметности на: https://www.mau.rs/cp/