ОБЕЛЕЖАВАЊЕ МЕЂУНАРОДНОГ ДАНА ОСОБА СА ИНВАЛИДИТЕТОМ: Трибине, радионице, изложбе, модна ревија, песнички кутак
Међународни дан особа са инвалидитетом обележава се и ове године у Дечјем културном центру Београд низом програма који ће се одржати 3. и 4. децембра, саопштавају из ове институције.
Где се одржава
Дечји културни центар
Када се одржава
3. децембар до 4. децембар
Манифестација почиње 3. децембра, од 11 часова, доделом годишње награде „Златно сунце”, коју већ шесту годину заредом додељује Дечји културни центар Београд појединцима из Србије који дају значајан допринос развоју дечје креативности и стварају услове за свестрани развој дечјих потенцијала.
Специјално признање „Златно сунце” ове године биће уручено дипломираном дефектологу – логопеду Ирени Чепић, која ради са децом у Школи за оштећене слухом – наглуве „Стефан Дечански” у Београду. У програму ће учествовати ученици ове школе, који ће извести музичко-сценску тачку припреману на ритмичко-фолклорној секцији.
Након свечане доделе награде одржаће се трибина „Како препреке да претворимо у ослонце?”, на којој ће се разговарати о проблемима с којима се сусрећу деца и млади, а посебно о психичким тегобама које су најчешће табу тема. На трибини ће говорити Ивана Краснић, васпитачица Предшколске установе „Савски венац”, која ради у болничким групама Клинике за неурологију и психијатрију за децу и омладину Београд, затим Марина Блажић, координаторка за ОСИ на програму „Одрасти-осамостали”, која ће са присутнима поделити лично искуство, Ирена Чепић, дефектолошкиња у Основној школи „Стефан Дечански” и овогодишња добитница награде „Златно сунце”, ученици Гимназије „Свети Сава”, ученици Медицинске школе „Београд” и ученици Школе за оштећене слухом – наглуве „Стефан Дечански”. Модератор трибине биће Лидија Сеничар, уредница програма у Дечјем културном центру Београд.
После трибине присутни ће имати могућност стручног вођења кроз поставку изложбе где ће препреке бити подстицај промишљања за вербално-ликовну игру заједно са Сандром Јевтовић Бугарин, професорком сценског костима из Техноарт школе Београд.
Посетиоци ове манифестације имаће прилику да погледају изложбу ликовних радова деце и младих, насталих у сарадњи са Иваном Краснић, васпитачицом Предшколске установе „Савски венац” „Савски венац”, на радним терапијама у болничким групама Клинике за неурологију и психијатрију за децу и омладину Београд.
Поред ове изложбе биће изложене рукотворине народне традиције, настале на радионицама у „Кући наде” удружења „Плава шкољка”, као и фрактали – радови настали на радионицама арт-терапије под менторством Милкице Вулетић.
Дружење с бисерима и пријатељима „Плаве шкољке” биће уприличено од 13 до 15 часова, када ће поред модне ревије бити организован и песнички кутак који ће водити књижевница Душица Ивановић.
Другог дана манифестације, 4. децембра, присутни ће имати могућност да у интерактивној радионици „Буђење емпатије” са психолозима и активним волонтерима НУРДОР-а, као и младима који су излечени од рака, схвате колико је способност разумевања туђих осећања многима омогућила да лакше прођу кроз тешка животна раздобља.
Истога дана, од 16 до 18 часова, као знак подршке деци која се лече, биће отворена изложба заједничких радова уметника и деце из градова широм Србије, насталих током септембра – „Златног септембра”, месеца подршке деци оболелој од рака.
Извор: Беоинфо