GetOriginalImageById (22).png
Француски институт, промо

Француски институт, промо

Манифестације

ВЕЧЕ ПОСВЕЋЕНО ЈОЗЕФУ ЧАПСКОМ: Интелектуалац чији је рад део европске баштине

01.04.2025.

ВЕЧЕ ПОСВЕЋЕНО ЈОЗЕФУ ЧАПСКОМ: Интелектуалац чији је рад део европске баштине
Величина слова

Вече посвећено Јозефу Чапском, сликару, писцу, хуманисти биће одржано 2. априла 2025. године од 18 сати у Европској кући.

Где се одржава

Европска кућа


Када се одржава

2. април


Пољски институт за културу, Француски институт у Србији и Европска кућа у Београду организују вече посвећено Јозефу Чапском, сликару, писцу, хуманисти... Мало је оних који су чули за њега овде, а он свакако спада у изузетне европске интелектуалце и сведок је многих догађања која су обележила историју Европе XX века

Пре више од седамдесет година писао је: „Разумем да је могуће борити се за Европу и притом не помињати половину Европе из тактичких разлога, или зато што у датом тренутку није могуће помоћи тој половини Европе на било који начин, али како је могуће да се о томе уопште не размишља, односно да се лаког срца одриче од ње, а да се истовремено верује у смисао деловања Европске федерације и у одрживост тог концепта?"

Овим поводом у Србију долазе пољско-француски режисер Анџеј Волски (боравиће у Београду од 1. до 4. априла), као и Вера Михалски, директорка издавачке куце Ноир сур бланц. Њихове биографије шаљем на крају текста.

Јозеф Чапски, рођен 1896. у Прагу (Аустроугарска), преминуо 1993. у Мезон-Лафиту (Француска), био је пољски сликар, критичар уметности, писац, који је припадао кругу интелектуалаца окупљених око часописа Култура, чувеног месечника пољске дисиденције у Француској.

Чапски је проживео многе европске турбуленције током својих деведесет шест година живота. Студирао је права у Санкт Петербургу током руске револуције, студирао сликарство у Варшави и Кракову. Као пољски резервни официр борио се против окупационих нацистичких снага у првим недељама Другог светског рата, а онда био заробљен од стране Совјета. Био је заточен у логорима Старобиелск и Гриазовец, где је заробљеницима држао предавања о Марселу Прусту и његовом Трагању за изгубљеним временом. Истраживо је убиства пољских интелектуалаца у Катињу, које је наредио Стаљин, а за које су кривили Немце.

Чапски се након рата никада није вратио у Пољску. Настанио се у региону Париза са својом сестром и интелектуалцима окупљеним око пољског часописа Култура, неуморно је радио на томе да представи другима велика имена пољске културе, попут Чеслава Милоша и Витолда Гомбровича, али и да представи судбину своје домовине након рата. Чапски је био истакнута јавна личност, али пре свега био је сликар који је увек истицао је да је сликарство дало смисао његовом животу.

Подели вест