НИЈЕДАН МУЗЕЈ НИЈЕ АНТИКОЛОНИЈАЛАН САМ ПО СЕБИ! Изложба независне кустоскиње све до краја године
У Музеју афричке уметности, у четвртак, 8. септембра у 18 часова, отвара се нова изложба – Антиколонијални музеј, ауторке др Ане Сладојевић, независне кустоскиње и теоретичарке уметности и медија. Изложбу отвара Јелена Весић, теоретичарка уметности. Изложба ће трајати до 31. децембра 2022. године и биће употпуњена бројним програмима.
Где се одржава
Музеј афричке уметности
Када се одржава
8. септембар - 31 децембра
Музеј афричке уметности, настао иницијативом колекционара основне збирке, Веде Загорац и др Здравка Печара, најављен је у време отварања (1977), као једини антиколонијални музеј у Европи који излаже афричку уметност. Разлог овој тврдњи била је позиција коју је тадашња Југославија заузимала у Покрету несврстаних земаља, али и дубоко комунистичко и антиколонијално убеђење самих иницијатора музеја. Међутим, како тврди ауторка изложбе Ана Сладојевић, „ниједан музеј није антиколонијалан сам по себи“.
Музеј афричке уметности – збирка Веде и др Здравка Печара, чији настанак је тесно спрегнут са идејама антиколонијализма и несврставања, током деценија свог деловања отварао је могућност за музејске репрезентације које би биле другачије од оних у западним колекцијама. Талас деколонијалне критике (тзв. деколонизација музеја) и даље актуелан у бројним светским музејима, кореспондира са вредностима на којима је изграђен управо МАУ, и без обзира на дистанцу коју је овај музеј успоставио према колонијалној пракси још на својим почецима, и у овом музеју су постојале свест и потреба да се преиспитају одређене устаљене праксе и обрасци репрезентације афричке уметности, који у крајњем виду утичу на конструисање стереотипа о Африци, присутног и у нашем друштву. Ослањајући се на картографске репрезентације Африке, новинске текстове, фотографије, цртеже, музејске документе, натписе, реченице и цитате, изложба указује на моделе говора и писања који су током векова, а нарочито у последњих сто година, доприносили директно или индиректно стварању слике о афричким уметностима.
Изложба представља и три уметничка рада који проблематизују саму институцију музеја, а посебно у контексту репрезентације афричке уметности: инсталацију-триптих Ане Вујовић „Непознати афрички уметник“ (2019) који реферише на брисање афричког ауторства, филмско „читање“ МАУ у раду Коштане Бановић под називом „Реадинг Мусеологy“ (2017) који у фокус ставља (ис)трајавање овог музеја, и видео-рад уметнице Катарине Здјелар „Према унутрашњости (Последњи дан сталне поставке)“, снимљен током демонтаже сталне поставке Краљевског музеја централне Африке у Белгији (2014).
У недељу, 11. септембра у 11 часова одржава се прво ауторско вођење кроз изложбу са др Аном Сладојевић. Од октобра покрећемо и „Истраживачки час“, нови партиципативни програм који подразумева интеракцију између кустоса, посетилаца и сарадника који се баве актуелним темама деколонизације знања, музејских репрезентација афричке уметности, расе и расизма, и др.
Одржавање истоимене међународне конференције под називом „Антиколонијални музеј“, предвиђено је од 20. до 22. октобра, када ће се окупити реномирани стручњаци из Африке и Европе који делују у домену студија музеја, музејске репрезентације, афричке уметности, институционалне критике, деколонизације, као и музејске праксе посвећене антиколонијализму и антирасизму.