1.jpg
Марија Ћалић

Марија Ћалић

Уметнички програм

ФОТОГРАФИЈА КОЈОМ ЈЕ РЕКОНСТРУИСАНА ПРОШЛОСТ: Изложба „Црно сунце" Марије Ћалић је прича о животу југословенске породице у Африци

24.02.2023.

ФОТОГРАФИЈА КОЈОМ ЈЕ РЕКОНСТРУИСАНА ПРОШЛОСТ: Изложба „Црно сунце" Марије Ћалић је прича о животу југословенске породице у Африци
Величина слова

У Ликовној галерији Коларчеве задужбине у уторак, 28. фебруара у 19 часова биће отворена изложба „Црно сунце" Марије Ћалић.

Где се одржава

Ликовна галерија Коларчеве задужбине


Када се одржава

18. март


Дела настала за целину "Црно сунце" подстакнута су проналаском обимне фотографске грађе распоређене у кутије за слајдове купљене на београдској Каленић пијаци. Стотине колор снимака садрже визуре кретања непознате породице кроз екстеријере и амбијенте Западне Африке, у периоду1968‒1969. године.

По свој прилици, ради се о породици лекара из бивше Југославије, у мисији здравствених служби у Акри, али и њиховом пропутовању кроз пределе и градове држава Того, Нигер и Бенин, уз језеро Волта, уз обале океана и путевима који воде ка џунгли.

Мањак сазнања о тим приватним налазима одвео је ауторку ка претпоставци географије снимљених места, личностима и њиховим доживљајима. Уједно се поставља питање и намеће могућност коришћења фотографије као средства за обликовање накнадне, имагинарне, домишљене реалности.

„Фрагменти и записи које оне носе указују ми да сам случајно постала власник евиденције нечијих живота; наликујем посматрачу по музејима који пажљиво разгледа остатке бивших цивилизација у напору да разуме ишчезли свет. Понекад се ти докази у облику норми и закона уочљиви на фотографијама отимају и посустају пред концептом поетичне истине: она се јавља као неопходна за унутарње буђење без намере да се усагласи са чињеницама видљивим на снимцима - непобитним доказима прошлог времена. Кроз овакав сусрет повезује се реалност која се некад одвијала, са слојевима могућег, замишљаног и другачијег живота које нам уводи подсвест, јер поредак личне историје не расветљава све слојеве стварности нити је могуће сложити се око јединственог доживљаја места и збивања у њему. Настају нове слике у интеракцији са садашњим временом, сложенијих простора и односа", навела је ауторка у тексту изложбе. 

"Црно сунце, метафора резигнације, меланхолије и затамњења указује на хиљаде путева који нам се отварају, док само једним пролазимо. Немогућност да се сагледа и расветли укупно искуство света у највећој мери садржано је баш у историји афричког простора. Дубине душевних слојева одговарају црном континенту несагледивих тајни", додала је Марија Ћалић. 

Подели вест