„ИСПИРЧАНА НЕПРИЧАВА" ПОВОДОМ СТОГОДИШЊИЦЕ РОЂЕЊА ВЕЛИКОГ ПИСЦА И СЛИКАРА : Изложба у Музеју Вука и Доситеја о животном делу знаменитих уметника
Поводом обележавања Дана Музеја Вука и Доситеја, у уторак, 28. фебруара у 13 часова отвара се изложба „Испричана Непричава: поводом сто година од рођења писца Борислава Михајловића Михиза (1922 - 1997) и сликара Миодрага Миће Поповића (1923 - 1996)“.
Где се одржава
Музеј Вука и Доситеја
Када се одржава
30. април
Изложбу и пратећу публикацију реализовали су музејски саветници Музеја Вука и Доситеја Народног музеја Србије, Елиана Гавриловић и Миодраг Томић, имајући у виду пре свега историјско време и околности у којима су на својствен начин, Поповић - визуелним изразом а Михиз - писаном речју, обележили изузетно стваралаштво и драгоцено пријатељство.
Пре седам деценија отварањем изложбе слика "Село Непричава" представљени су радови младог сликара Миће Поповића. Била је то прва гостујућа изложба у новооснованом Музеју Вука и Доситеја, у којем је млади писац, есејиста и будући критичар Михиз, био кустос асистент. Изложбу је отворио управник Музеја, Ђуро Гавела, а јавности се обратио и Михиз, који је, том приликом, за стваралаштво свог пријатеља и кума, између осталог, рекао да „Мића слика земљу Србију племенитим спојем најбољих наших ликовних традиција и духом модерне сликарске уметности.“ Животни путеви ове двојице знаменитих уметника и мислилаца били су непрекидно повезани више од пола века. Зближила их је не само идеја да „своју младост не проживе погнуте главе и немушто” (М. Поповић), већ и храброст да се у својим двадесетим годинама одупру наметнутој естетици у уметности.
Изложбом и пратећом публикацијом Испричана Непричава: поводом сто година од рођења писца Борислава Михајловића Михиза (1922 - 1997) и сликара Миодрага Миће Поповића (1923 - 1996) обухваћени су рани радови Миће Поповића, насталих педесетих и шездесетих година из Збирке југословенског сликарства 20. века Народног музеја Србије, Ликовне збирке Музеја Вука и Доситеја, Сталне поставке слика Миће Поповића и Вере Божичковић Поповић, при Центру за културу „Вук Караџић“, Лозница, Српске читаонице у Иригу, колекције породице Поповић и заоставштине Борислава Михајловића Михиза.