Мотив бршљана на мозаику у ротонди, Стојник, 4. век.jpg
Народни музеј промо, Мотив бршљана на мозаику у ротонди, Стојник, 4

Народни музеј промо, Мотив бршљана на мозаику у ротонди, Стојник, 4

Уметнички програм

НОВЕ ИЗЛОЖБЕ У НАРОДНОМ МУЗЕЈУ: Поставке отворене до 3. новембра

03.09.2024.

НОВЕ ИЗЛОЖБЕ У НАРОДНОМ МУЗЕЈУ: Поставке отворене до 3. новембра
Величина слова

У Атријуму Народног музеја Србије, у четвртак 5. септембра у 19 часова биће отворена изложба „Од многобоштва до хришћанства: ротонда у Стојнику“.

Где се одржава

Народни музеј


Када се одржава

5. септембар до 3. новембар


Поставка је посвећена јединственој грађевини овог типа на простору централнобалканских римских провинција, која је била и пагански храм и хришћанска црква.

Мотив розете (фото Душан Максимовић).jpg
Мотив розете (фото Душан Максимовић)

Аутори изложбе су Татјана Цвјетићанин, Маја Франковић и Адам Црнобрња, а сараднице на изложби су Олга Шпехар и Јелена Премовић.

Ротонда у Стојнику јединствена је како по својој архитектури тако и по подним мозаицима са хришћанским заветним натписима из 4. века. Имена дародаваца основ су и за приказ мултикултурне слике Космаја, прве хришћанске заједнице на овом простору, те везе са градским центрима у околини, посебно Сингидунумом, римским Београдом. Иако је Сингидунум у то време био значајан епископски центар, друге ранохришћанске цркве на широј територији Београда, осим Стојничке ротонде, нису откривене.

Мотив бршљана на мозаику у ротонди, теренски цртеж, аутор Олга Николић, 1957, Документација НМС.jpg
Мотив бршљана на мозаику у ротонди, теренски цртеж, аутор Олга Николић, 1957, Документација НМС

Изложба се отвара поводом 18. међународног конгреса хришћанске археологије са темом „Рано хришћанство између литургијске праксе и свакодневног живота”, који организује Археолошки институт у Београду, у сарадњи са Народним музејом Србије, Филозофским факултетом Универзитета у Београду и Понтификалним институтом за хришћанску археологију у Риму, а одржава се од 2. до 6. септембра 2024. године у Београду.

За ову прилику приређена је и изложба Филозофског факултета Универзитета у Београду „[По]дељена сећања: паганске и хришћанске сахране Ремезијане”, аутора Марка Јанковића, у Малој галерији Народног музеја.

Сви заинтересовани посетиоци моћи ће да уживају у изложбама Народног музеја Србије до 3. новембра 2024. године.

Подели вест