„МЕМОРИЈА – ТЕРЕНСКА ИСТРАЖИВАЊА ЕТНОГРАФСКОГ МУЗЕЈА“: Изложба поводом 120 година од прве сталне поставке
Ћурдија, преслица и седло за коње само су неки од интересантних предмета који се могу видети на изложби „Меморија – теренска истраживања Етнографског музеја“.
Где се одржава
Етнографски музеј
У једном од најстаријих музеја на овим просторима у току је изложба која је отворена поводом 120 година од прве сталне поставке. Овом изложбом Етнографски музеј симболично приказује посао који обављају кустоси, сам процес истраживања народне културе, као и разврставање прикупљене грађе.
– Изложбом „Меморија – теренска истраживања Етнографског музеја” желимо да укажемо на дуго трајање музеја и посла којим се кустоси баве. Желимо да покажемо шта је оно што се налази иза сцене и како се ствара једна изложба. Како обогаћујемо наше музејске фондове, а то је пре свега као један методолошки поступак или методолошки начин рада. Одлазак на теренска истраживања где се ми упознајемо са целокупном културом, и одакле сакупљамо предмете који представљају неки вид писаних или материјалних сведочанстава о одређеном културном феномену, сегменту или култури у целини. Након тога, предмете обрађујемо у складу са музеолошким стандардима, инвентаришемо, а затим их разврставамо у збирке – каже етнолог Теодора де Лука о актуелној поставци у Музеју.
На изложби су приказани бројни необични предмети, као што је ћурдија - један од најзначајнијих свечаних горњих хаљетака, израђен од домаћег сукна и богато украшен. Посетиоци могу видети и седло за коње, које је до краја 19. века представљало статусни симбол и које су могли да имају значајни људи, као што су владари и војводе.
Међу необичним предметима на поставци, издваја се и преслица која је жену пратила од рођења до смрти – она се поклањала женској деци о бабинама, о свадбеним обичајима, а понегде су жене са њом и сахрањиване и то је тзв. пресличин круг.
„Меморија – теренска истраживања Етнографског музеја” је поставка која наглашава значај истраживања српског наслеђа и на њој су приказани предмети пронађени у претходних сто година. Изложба је обогаћена савременом технологијом, а вођење кроз поставку могуће је путем апликације на српском и енглеском језику.