ИЗЛОЖБА СЛИКА У КУЋИ ЂУРЕ ЈАКШИЋА: „Наивна уметност из Ковачице, Зузана Халупова и Розалија Марков"
Изложба је посвећена стогодишњици од рођења Зузане Халупове и пет година од смрти Розалије Марков.
Где се одржава
Кућа Ђуре Јакшића
Када се одржава
28. јануар до 16. фебруар
У сарадњи са Удружењем сликара НАИВА АРТ КУЛТ из Ковачице, у уторак, 28. јануара у Кући Ђуре Јакшића, биће отворена изложба „Наивна уметност из Ковачице, Зузана Халупова и Розалија Марков".
Зузана Халупова је педесетих година прошлог века, као чланица друштва жена, везла мараме, кошуље, гоблене и била на гласу као најбоља јер је традиционалне мотиве допуњавала својим орнаментима. Завршила је пет разреда основне школе, а своју прву слику уљаним бојама „Млаћење конопља“, насликала је 1964. године. Деца су главни мотив уметничког израза Зузане Халупове, чак и одрасле слика као децу, само са брковима. Поред деце чести мотиви су зима, ковачичка црква и библијска тематика.
1974. године Халупова је насликала за УНИЦЕФ „Деца УН“, дело препуно симбола. Исте године је УНИЦЕФ, њену слику „Зима“ штампао у виду новогодишњих честитки у два милиона примерака.
Њене слике зраче ведрином и оптимизмом, кроз колорит јарких и упечатљивих боја.
Розалија Марков је живела у Арадцу, поред Зрењанина. Сликарством се бавила од 1958. године. До пензионисања је радила као виша медицинска сестра у Општој болници „Ђорђе Јовановић“ у Зрењанину.
Банатска равница, пољски радови, сеоска дворишта, животиње и свакодневни живот су тема на Розалијиним платнима. Оно што је посебно издваја од осталих чланова Галерије наивне уметности је мноштво деце, која су ту увек негде око одраслих и помажу у свим кућним и пољским пословима. А на лицима свих актера се огледа срећа и задовољство.
Розалија је током свог живота излагала небројено много пута своја дела на самосталним, али и на колективним изложбама код нас и у иностранству. Радо се одазивала хуманитарним акцијама и добитница је више награда и признања.
За своје слике је говорила: „Моје слике доносе идиличну представу војвођанских села са сменом годишњих доба, обичајима који их прате и свакидашњицом сељачког живљења“.
Свечано отварање је у 18 часова. Изложба ће трајати до 16. фебруара.