post_.png
београд.рс

београд.рс

Уметнички програм

УМЕТНИК СА ГРАДОВИМА У СРЦУ И МИСЛИ: Упознајте дело Емерика Фејеша, јендог од највећих наивних сликара света

22.02.2025.

УМЕТНИК СА ГРАДОВИМА У СРЦУ И МИСЛИ: Упознајте дело Емерика Фејеша, јендог од највећих наивних сликара света
Величина слова

Изложба „Емерик Фејеш - уметник са градовима у срцу и мисли" у организацији Наива Арт Култ Ковачице биће свечано отворена у понедељак 24. фебруара 2025. године у УК Пароброд.

Где се одржава

УК Пароброд


Када се одржава

10. март


Емерик Фејеш (1904-1969) је један од највећих наивних сликара у свету, а по мишљењу историчара уметности и најбољи урбани наивни сликар. Родио се 1904. године у Осијеку као девето од четрнаесторо деце сиромашне православне породице Стефановић која је своје презиме после рата променила у Фејеш.

Отац му је био дугмар и чешљар тако да је као дете проводио пуно времена у очевој радњи, а када је престао да иде у школу почео је у њој и да ради. Како је посао слабио, отпочео је да мења занате тражећи се у неком од њих. Мењајући послове и места становања (Осијек, Загреб, Марибор, Цеље, Београд, Пула) 1949. године долази у Нови Сад где ће остати до краја живота. Исте године одлази у инвалидску пензију и сво време посвећује сликарству. У првом браку није наишао на разумевање супруге Силвије за своју уметност, што надокнађује у другом браку имајући безграничну подршку супруге Јозефине.

Емерик Фејеш је био опчињен архитектуром и лепотом градова и одабрао их за музу своје уметности. Сликао је градске тргове, цркве, споменике узимајући мотиве са црно-белих разгледница. Већину дела начинио је на папиру бојом коју је сам справљао и наносио на папир шибицама, туферима, куваном кукурузовином… Мора се признати посве оригинално и јединствено. Сањарећи да борави у градовима које је сликао, додавао им је и детаље из своје маште бојећи их по свом унутрашњем осећају, да би усложио и употпунио своје визије. Умро је 1969. године у Новом Саду оставивши за собом око 1000 радова да се излажу публици и сведоче о величини сиромашног и скромног уметника са градовима у срцу и мислима. Улаз на изложбу је бесплатан.

Подели вест