Grad Beograd_Specijali_Simboli Beograda_Knez Mihailova ulica 3.png
beograd.rs

beograd.rs

Knez Mihailova ulica

ULICA U KOJOJ SE PROŽIMAJU ISTORIJA I KULTURA: Knez Mihailova, društveni centar Beograda

17.07.2024.

ULICA U KOJOJ SE PROŽIMAJU ISTORIJA I KULTURA: Knez Mihailova, društveni centar Beograda
Veličina Slova

Čuvena ulica nikad nije menjala svoj naziv, nekada je predstavljala najkraću vezu između Kalemegdana i varoši, a danas je kulturno središte prestonice.

Tragovi antičke civilizacije utkani su u istoriju Knez Mihailove ulice, a u vreme Rimljana, jedan od glavnih prilaznih puteva, „Via cardo”, obuhvatao je najvećim delom područje danas najpoznatije beogradske ulice.

Istoriju ove ulice obeležili su knez Mihailo Obrenović i prvi srpski urbanista, inženjer Emilijan Josimović. Nakon što se turska vojska povukla iz Beograda 1867. godine, knez Mihailo otpočinje evropeizaciju Beograda, a urbanista Emilijan Josimović pravi plan, po kom se Knez Mihailova ulica trasira kao najkraći put od Kalemegdanske tvrđave do Varoši. 

Grad Beograd_Specijali_Simboli Beograda_Knez Mihailova ulica 1.png
beograd.rs

U periodu između 1867. i 1870. godine počinje urbanizacija glavnog grada, a čuvena ulica dobija evropski izgled. Nazvana je po knezu Mihailu Obrenoviću 1870. godine i od tada nikada nije menjala ime, a svega nekoliko kuća koje su u Knez Mihailovoj građene pre Josimovićevog plana postoje i danas. Najstarije među njima su nekadašnji hoteli „Grčka kraljica“ (broj 51) i „Rusija“ (broj 38).

Knez Mihailova ulica prvi put je popločana 1876. godine drvenom kockom. 

Početkom 20. veka Knez Mihailova ulica postaje popularno mesto za život među poznatim beogradskim porodicama koje su se bavile trgovinom, bankarstvom, politikom i industrijom. 

Do osamdesetih godina prošlog veka Ulica kneza Mihaila imala je kolovoz i trotoare, a nakon temeljne rekonstrukcije pretvara se u pešačku zonu. Rekonstrukcija je izvedena prema planovima arhitekte Branislava Jovina, a prema njegovoj ideji iz osamdesetih godina, uskoro će u pešačku zonu biti pretvoren i deo od Kalemegdanske tvrđave do Terazijske česme

Došlo je vreme da sprovedemo u delo ideju koja je nastala još osamdesetih godina, kada je na predlog Brana Jovina trebalo da se ovaj deo od Kalemegdanske tvrđave do Terazijske česme pretvori u pešačku zonu.”

Aleksandar Šapić, gradonačelnik Beograda prilikom najave radova na pešačkoj zoni u maju 2024. godine

Knez Mihailova ulica danas se nalazi pod zaštitom države, zbog velikog istorijskog i kulturnog značaja. Biblioteka grada Beograda, Srpska akademija nauka i umetnosti, Palata Albanija, Muzej „Zepter”, Delijska česma, Zgrada Prometne banke samo su neke od znamenitosti koje se nalaze u najpoznatijoj beogradskoj ulici.  

Grad Beograd_Specijali_Simboli Beograda_Knez Mihailova ulica 4.png
beograd.rs

Omiljeno je mesto za šetnju brojnim turistima, ali i stanovnicima glavnog grada. Zahvaljujući bogatoj istoriji, spomenicima, impresivnim građevinama i atraktivnoj lokaciji, Knez Mihailova ulica je simbol Beograda, koji oslikava duh i život prestonice zajedno sa šetačima koji neprekidno prolaze ovom ulicom. 

Podeli vest