ULICA U KOJOJ SE PROŽIMAJU ISTORIJA I KULTURA: Knez Mihailova, društveni centar Beograda
Čuvena ulica nikad nije menjala svoj naziv, nekada je predstavljala najkraću vezu između Kalemegdana i varoši, a danas je kulturno središte prestonice.
Tragovi antičke civilizacije utkani su u istoriju Knez Mihailove ulice, a u vreme Rimljana, jedan od glavnih prilaznih puteva, „Via cardo”, obuhvatao je najvećim delom područje danas najpoznatije beogradske ulice.
Istoriju ove ulice obeležili su knez Mihailo Obrenović i prvi srpski urbanista, inženjer Emilijan Josimović. Nakon što se turska vojska povukla iz Beograda 1867. godine, knez Mihailo otpočinje evropeizaciju Beograda, a urbanista Emilijan Josimović pravi plan, po kom se Knez Mihailova ulica trasira kao najkraći put od Kalemegdanske tvrđave do Varoši.
U periodu između 1867. i 1870. godine počinje urbanizacija glavnog grada, a čuvena ulica dobija evropski izgled. Nazvana je po knezu Mihailu Obrenoviću 1870. godine i od tada nikada nije menjala ime, a svega nekoliko kuća koje su u Knez Mihailovoj građene pre Josimovićevog plana postoje i danas. Najstarije među njima su nekadašnji hoteli „Grčka kraljica“ (broj 51) i „Rusija“ (broj 38).
Početkom 20. veka Knez Mihailova ulica postaje popularno mesto za život među poznatim beogradskim porodicama koje su se bavile trgovinom, bankarstvom, politikom i industrijom.
Do osamdesetih godina prošlog veka Ulica kneza Mihaila imala je kolovoz i trotoare, a nakon temeljne rekonstrukcije pretvara se u pešačku zonu. Rekonstrukcija je izvedena prema planovima arhitekte Branislava Jovina, a prema njegovoj ideji iz osamdesetih godina, uskoro će u pešačku zonu biti pretvoren i deo od Kalemegdanske tvrđave do Terazijske česme.
Došlo je vreme da sprovedemo u delo ideju koja je nastala još osamdesetih godina, kada je na predlog Brana Jovina trebalo da se ovaj deo od Kalemegdanske tvrđave do Terazijske česme pretvori u pešačku zonu.”
Knez Mihailova ulica danas se nalazi pod zaštitom države, zbog velikog istorijskog i kulturnog značaja. Biblioteka grada Beograda, Srpska akademija nauka i umetnosti, Palata Albanija, Muzej „Zepter”, Delijska česma, Zgrada Prometne banke samo su neke od znamenitosti koje se nalaze u najpoznatijoj beogradskoj ulici.
Omiljeno je mesto za šetnju brojnim turistima, ali i stanovnicima glavnog grada. Zahvaljujući bogatoj istoriji, spomenicima, impresivnim građevinama i atraktivnoj lokaciji, Knez Mihailova ulica je simbol Beograda, koji oslikava duh i život prestonice zajedno sa šetačima koji neprekidno prolaze ovom ulicom.