PREDAVANJA O ZNAMENITIM DOBROTVORIMA: Kapetan Miša jedan od najznačajnijih
U Muzeju Vuka i Dositeja počeo je serijal predavanja o najvećim dobrotvorima Beograda, a jedan od najznačajnijih bio je Kapetan Miša Anastasijević.
Gde se održava
Dvorište Muzeja Vuka i Dositeja
Kada se održava
31. avgust
Značaj dobrotvora bio je važan ne samo za Beograd, već i za celu Srbiju, a znameniti dobročinitelji koji su pomagali državu postavili su temelje moderne srpske ekonomije.
„Teško je nabrojati njihova imena, čak i njihova dela koja su ostavili ovde. Oni su, praktično većina njih, potekli iz veoma siromašnih porodica. Mnogo njih bilo je jedva pismeno, ali su shvatili da Srbija bez prosvete, bez učenih, obrazovanih ljudi nema šta da traži u budućnosti i neki od njih su ceo svoj imetak i život posvetili stvaranju srpske nauke, prosvete, osnivali fondove iz kojih će se štampati dela koja su važna za nacionalnu istoriju”, kaže Dragoljub Delić autor knjige „Portreti najvećih srpskih industrijalaca”.
Delić je zajedno sa Miodragom Tomićem održao predavanje o životu i delu poznatog mecene i dobrotvora Miše Anastasijevića u Muzeju Vuka i Dositeja. Ovim razgovorom počeo je ciklus predavanja o znamenitim dobrotvorima Beograda.
Jedan od najbogatijih srpskih trgovaca i dobrotvora u 19. veku, Miša Anastasijević potekao je iz skromne porodice i bio je vlasnik prve multinacionalne kompanije u regionu. Kapetan Miša bio je zadužen za kontrolu plovidbe na Savi i Dunavu, a zapošljavao je oko 10.000 radnika.
„Ovde je ostavio zadužbinu svoju, koju smo već pomenuli, Kapetan Mišino zdanje, jedan od prvih i najvećih dobrotvora Narodnog Pozorišta, Beogradskog čitališta, prve srpske moderne biblioteke” kaže Dragoljub Delić o biografiji Kapetan Miše.
U serijalu predavanja o znamenitim beogradskim mecenama, posetioci Muzeja Vuka i Doisteja u narednim razgovorima moći će da saznaju nešto više o životu i delu Save Igumanova, Nikole Spasića i o drugim ljudima koji su značajno pomogli i podržali društveni, kulturni i ekonomski razvoj prestonice.
.