БОРБА ПРОТИВ ПРЕКРАЈАЊА ИСТОРИЈЕ ВАЖНА ЗБОГ БУДУЋИХ ГЕНЕРАЦИЈА: Шапић на помену невиним жртвама комунистичког режима
Градоначелник Београда Александар Шапић присуствовао је данас на простору код Краљеве чесме помену свим невиним жртвама комунистичког режима у Београду.
Шапић је своје обраћање присутнима започео изражавањем саучешћа породицама страдалих у великој трагедији која се јуче догодила у Новом Саду и том приликом истакао да се нада да је број жртава коначан, да неће бити нових, а да ће они који су тешко повређени успети да прођу са што мањим последицама.
Говорећи о прекрајању историје градоначелник је истакао да би свако у свом домену требало да покуша да допринесе како би се неке ствари поставиле на своје место, а на тај начин бисмо дали прилику новим поколењима да могу ову земљу да поставе на неку здравију и нормалнију платформу.
– Ми данас у политичком животу имамо једну структуру људи који су суштински прикривени необољшевици и неокомунисти који покушавају исту методологију коју су нажалост примењивали и комунисти– истакао је Шапић.
Он је додао да је деведесетих година био први покушај да се скине комунистички плашт који је, како је нагласио, нанео несагледиве последице српском народу од 1944. године када је формално завладао на овим просторима.
– Кренуло је, па је стало, а добар део кривице је био и на лажним српским националистима који су оскрнавили родољубље, патриотизам, српство, који су то банализовали и претеривали у многим стварима. Они су, када нису могли да утичу на неке ствари, били прегласни, а када су могли онда се нису чули. И зато је тај покушај пропао, иако је урађена велика ствар након 2000. године када је изједначен равногорски односно отаџбински покрет који су покренули официри тадашње Краљевине Југославије са народно-ослободилачким покретом. Уколико желимо коначно помирење нашег народа без обзира на наше друге различитости то неће бити могуће све док не дефинишемо шта је то што се заиста десило након Другог светског рата. Комунизам је злоупотребио знатан део нашег народа како би остварио своје политичке циљеве и како би могли да се обрачунају са политичким неистомишљеницима под окриљем борбе против фашиста. Српски народ је један од ретких народа који има два антифашистичка покрета и зато не смемо да дозволио да данас етикету фашиста лепе управо онима који су први покренули ту борбу – нагласио је градоначелник.
Он је истакао да је први државни званичник који је, налазећи се на позицији на којој се данас налази, отворио неке теме које су раније отварали људи који нису могли да поднесу одговорност.
– Ја ћу своју одговорност да поднесем и то радим од момента од када сам о неким стварима почео јавно да говорим. Под рафалном сам паљбом са свих страна, што неће променити мој став. И зато је важно да сви ми који смо овде, а верујем да је то већински став српског народа, морамо о томе да говоримо и да не одустајемо и да прекрајану историју поставимо на своје место. Да опростимо коме треба да опростимо, јер су људи који су били у партизанима наша браћа и да смо се сви заједно борили против фашиста. Да не дозволимо етикетирање, а ево мене последњих месеци називају чак и фашистом због својих ставова зато што хоћу јасно да одвојим анти-фашистичку борбу и погубни комунизам – истакао је први човек српске престонице.
Он је навео да од својих политичких ставова и убеђења неће одустати, али и да је некада потребно имати довољно мудрости.
– Ако имате истинску вољу и жељу да оставите ову земљу нашим поколењима онда се морате борити за ове ствари, јер не бих могао да опростим себи да као градоначелник Београда нисам отворио неке теме и о томе отворено говорио. Ако нас упорност и вера води да је оно што радимо заиста исправно, заиста ћемо и успети – закључио је Шапић.
Академик Матија Бећковић је рекао да се данас налазимо под сводом непокривене цркве на којој је најпотреснији иконостас и која ће кад тад бити украшена мученицима и свецима по нашој земљи.
– Победник је писао историју, али победника више нема па ћемо ту историју морати писати испочетка. У Србији су изједначена два покрета отпора, а Европска унија је донела декларацију којом је изједначила фашизам и комунизам – рекао је Бећковић који је том приликом прочитао песму о краљу Петру Другом.
Директор Института за европске студије Миша Ђурковић је захвалио Граду и држави и свима који су допринели да почне да се обележава један трагичан део наше историје на достојанствен начин.
– Пре 80 година тзв. ослободиоци ушли су у Београд и почели са терором политичких противника. Тада је у револуционарном терору побијен наистакнутији део српске елите. Широм Београда налазе се стратишта која ни до данас нису достојно обележена. Пред нама је велики задатак да се тим људима одужимо и да их на достојанствен начин сахранимо – рекао је Ђурковић.
Историчар Срђан Цветковић је поручио да се данас обележава 80 година од извршавања некажњених злочина у модерној српској историји, као и 10 година од када је почело да се уређује ово место.
– У сваком граду и селу широм наше државе по једном устаљеном моделу импровизованим списковима људи су одвођени у затворе као што су Главњача и сабирни центар на Бањици и где се одлучивало ко ће ићи на Сремски фронт, а ко у Лисичји поток. Захваљујући књигама и списковима које су саставили ми данас имамо доста података о броју стрељаних, али тачан број стрељаних за Београд и околину немамо – рекао је Цветковић и захвалио градској управи и градоначелнику Шапићу на подршци да се овако један трагичан део наше историје не заборави.
Помен свим невиним жртвама комунистичког режима у Београду је служио протојереј-ставрофор Илија Шмигић са свештенством.
Фотографије можете преузети овде.
Видео материјал можете преузети овде.
Извор: Беоинфо