МУЗЕЈ БАЊИЧКОГ ЛОГОРА ИМА ДВЕ ЦЕЛИНЕ: Стална поставка и меморијална соба сведоче о страдањима затвореника
Бањички логор је формиран почетком јула 1941. године, а последњи затвореник га је напустио 4. октобра 1944. године.
Музеј Бањичког логора је у свом првобитном облику формиран као спомен-соба 1969. године, каже Горан Антонић, кустос Музеја града Београда.
- Тада је истовремено урађено и спомен-обележје испред бившег концентрационог логора „Бањица“, то је сада Војна академија, коју је урадио Никола Коља Милуновић. Урађена је и стаза смрти, то је био пут којим су одвођени затвореници на стрељање, објашњава Антонић и додаје да почетком осамдесетих година долази до проширивања простора Музеја.
Тада је урађен нови идејни пројекат, према замисли архитекте Слободана Николића.
- Сам музеј данас има две целине, у једном делу се налази стална поставка коју чине различите врсте предмета, а друга целина заправо представља меморијалну собу односно реконструкцију изгледа једне типичне затвореничке просторије, каже кустос Музеја града Београда.
Музејска поставка се налази у логорској соби број 25 и у њој је изложено око 400 експоната, међу којима су лични предмети, цртежи, скице и рукотворине затвореника.
Кроз логор на Бањици је прошло око 30.000 затвореника. Био један од највећих концентрационих логора током Другог светског рата у окупираној Србији и данас Музеј логора сведочи о свим страдањима која су се десила на овом месту.