У ЊОЈ СЕ ЧУВА ЧУДОТВОРНА ИКОНА БЕОГРАДСКА БОГОРОДИЦА: Црква Светог Марка одише посебним духом, круна је Ташмајданског парка
Црква Светог апостола и јеванђелисте Марка се налази на платоу уз северозападни део Ташмајданског парка.
Грађена је од 1931. године до 1940. године, у близини старе цркве из 1835. године, према плановима архитеката Петра и Бранка Крстића по узору на манастир Грачаницу.
Стара Маркова црква је била правоугаона грађевина изграђена у време београдског митрополита Петра Јовановића и кнеза Милоша Обреновића, а имала је две парохије теразијску и палилулску. Београђани су је звали и „гробљанска црква”.
Ктитор храма је био трговац Лазар Панча.
Ту биле неке рушевине, и за њих би се говорило и причало, да је ту била стара црква, која је на сву прилику посвећена била Светом Марку“.
На месту где је данашња црква, 1830. године је прочитан султанов хатишериф o давању аутономије Србији унутар турске царевине.
Пре самог подизања храма Светог Марка, према сведочењу савременика, на том месту је био постављен крст и шатор где је обављена Света Литургија.
Сама градња цркве је прекидана више пута и важила је за једину православну светињу у Београду, која је дуги низ година била неосликана.
Иконостас храма, по пројекту архитекте Зорана Петровића урађен је у мермеру 1992. године.
Има све одлике неовизантијске архитектуре, дуга је 62 метра, широка 45, а висина главне куполе је 60 метара. Када је завршена била је највећи храм у тадашњој држави, а због посебних архитектонских и урбанистичких квалитета за споменик културе је проглашена 1975. године.
Јединствена је по томе што има три олтара, а у крипти цркве су сахрањени краљ Александар Обреновић и краљица Драга, после Мајског преврата 1903. године.
Ова српска православна светиња, која је један од најпознатијих симбола Београда има богату ризницу икона и верских списа. У њој се чува чудотворна икона Београдска Богородица. Део овог храма је и највећи богородичин мозаик на свету „Пресвета Богородица Шира од небеса”.
У цркви почивају земни остаци цара Душана и патријарха Германа, унутрашњост посебном чини трон, који је био намењен српском патријарху и краљу, а смештен је испред самог централног олтара.
Испод цркве се налазе пећине на 28 метара испод земље. Сматра се да су старе између 6 и 8 милиона година.
Црква Светог Марка заузима важно место у престоници јер поред велелепног спољашњег здања у једном од најлепших београдских паркова оставља снажан утисак када се уђе у њу. Током литургије може да прими чак 2.000 људи, а многима је избор за венчања и крштења.