ЊИХОВИ КОНЦЕРТИ СУ УВЕК УНАПРЕД РАСПРОДАТИ: Београдска филхармонија, амбасадор српске културе у свету
Један од најбољих оркестара у региону заузима посебно место у историји српске културе, а распродати концерти и сарадња са светски познатим именима доказ су квалитета који Београдска филхармонија већ више од сто година пружа својој публици.
Од оснивања 1923. године, Београдска филхармонија у својој историји бележи бројне међународне турнеје, захваљујући којима је ансамбл постао амбасадор српске културе у свету. Током своје дуге традиције постојања оркестар негује специфичан имиџ, који чине оригинално осмишљени концерти којима изнова одушевљава посетиоце, како у Србији, тако и у свету.
„Врхунско извођење симфонијске музике је свакако наш циљ. Да од концерта до концерта постављамо више уметничке стандарде, да кроз сарадњу са шефовима, диригентима, гостујућим уметницима константно подижемо ту лествицу развоја и да заправо заиста изградимо један оркестар А класе. То се у нашем свету такође зове „Оркестар тешке категорије“ и то је Филхармонија поносно постала", наводи ПР Београдске филхармоније Јелена Милашиновић.
Цела изјава ПР-а Београдске филхармоније Јелене Милашиновић налази се у видеу испод.
Креативни наступи учинили су оркестар препознатљивим на међународној концертној сцени, чиме је омогућена сарадња Београдске филхармоније са светски познатим извођачима. Посебно се издваја вишедеценијска сарадња са Зубином Мехтом који је у више наврата наступао као специјални гост Филхармоније и одржавао хуманитарне концерте са оркестром.
Посвећеност, несвакидашњи наступи и висок квалитет рада учинили су ансамбл веома популарним међу публиком, па су тако концерти Београдске филхармоније распродати још на почетку сезоне.
О значају и популарности Београдске филхармоније на културној сцени наше земље сведоче концерти који су ушли у историју као највећи концерти класичне музике на отвореном на Балкану. На првом концерту одржаном 2017. године присуствовало је више од 30.000 људи, док је други надмашио претходни успех, јер је 2018. године окупио преко 40.000 посетилаца.
Београдска филхармонија такође кроз музику промовише толеранцију и међурегионалну сарадњу, о чему сведоче новогодишњи концерти, као и циклус „Пика-Точка-Тачка“, један од пројеката који је путем културе ујединио регион.
„Сетимо се само да је циклус концерата „Пика-Точка-Тачка“ био регионални циклус који је повезивао београдску, загребачку, словеначку филхармонију, и био један од првих пројеката који је културно ујединио некада исти културни простор. Да не говоримо о циклусу Нове године када смо славили исламску, јеврејску, Нову годину по Грегоријанском, по Јулијанском календару, Кинеску Нову годину, са поруком да не постоји ни етничких, никаквих баријера јер је музика апсолутно више од тога“, каже Милашиновић.
Дуга историја постојања, несвакидашњи наступи, међународне сарадње и турнеје, али пре свега посвећеност и континуирани рад чине Београдску филхармонију једном од најзначајнијих културних институција у нашој држави.