Град Београд_Специјали_Симболи Београда_Кнез Михаилова улица 3.png
београд.рс

београд.рс

Кнез Михаилова улица

УЛИЦА У КОЈОЈ СЕ ПРОЖИМАЈУ ИСТОРИЈА И КУЛТУРА: Кнез Михаилова, друштвени центар Београда

17.07.2024.

УЛИЦА У КОЈОЈ СЕ ПРОЖИМАЈУ ИСТОРИЈА И КУЛТУРА: Кнез Михаилова, друштвени центар Београда
Величина слова

Чувена улица никад није мењала свој назив, некада је представљала најкраћу везу између Калемегдана и вароши, а данас је културно средиште престонице.

Трагови античке цивилизације уткани су у историју Кнез Михаилове улице, а у време Римљана, један од главних прилазних путева, „Via cardo”, обухватао је највећим делом подручје данас најпознатије београдске улице.

Историју ове улице обележили су кнез Михаило Обреновић и први српски урбаниста, инжењер Емилијан Јосимовић. Након што се турска војска повукла из Београда 1867. године, кнез Михаило отпочиње европеизацију Београда, а урбаниста Емилијан Јосимовић прави план, по ком се Кнез Михаилова улица трасира као најкраћи пут од Калемегданске тврђаве до Вароши. 

Град Београд_Специјали_Симболи Београда_Кнез Михаилова улица 1.png
београд.рс

У периоду између 1867. и 1870. године почиње урбанизација главног града, а чувена улица добија европски изглед. Названа је по кнезу Михаилу Обреновићу 1870. године и од тада никада није мењала име, а свега неколико кућа које су у Кнез Михаиловој грађене пре Јосимовићевог плана постоје и данас. Најстарије међу њима су некадашњи хотели „Грчка краљица“ (број 51) и „Русија“ (број 38).

Кнез Михаилова улица први пут је поплочана 1876. године дрвеном коцком. 

Почетком 20. века Кнез Михаилова улица постаје популарно место за живот међу познатим београдским породицама које су се бавиле трговином, банкарством, политиком и индустријом. 

До осамдесетих година прошлог века Улица кнеза Михаила имала је коловоз и тротоаре, а након темељне реконструкције претвара се у пешачку зону. Реконструкција је изведена према плановима архитекте Бранислава Јовина, а према његовој идеји из осамдесетих година, ускоро ће у пешачку зону бити претворен и део од Калемегданске тврђаве до Теразијске чесме

Дошло је време да спроведемо у дело идеју која је настала још осамдесетих година, када је на предлог Брана Јовина требало да се овај део од Калемегданске тврђаве до Теразијске чесме претвори у пешачку зону.”

Александар Шапић, градоначелник Београда приликом најаве радова на пешачкој зони у мају 2024. године

Кнез Михаилова улица данас се налази под заштитом државе, због великог историјског и културног значаја. Библиотека града Београда, Српска академија наука и уметности, Палата Албанија, Музеј „Zepter”, Делијска чесма, Зграда Прометне банке само су неке од знаменитости које се налазе у најпознатијој београдској улици.  

Град Београд_Специјали_Симболи Београда_Кнез Михаилова улица 4.png
београд.рс

Омиљено је место за шетњу бројним туристима, али и становницима главног града. Захваљујући богатој историји, споменицима, импресивним грађевинама и атрактивној локацији, Кнез Михаилова улица је симбол Београда, који осликава дух и живот престонице заједно са шетачима који непрекидно пролазе овом улицом. 

Подели вест