УЛИЦА У КОЈОЈ СЕ ПРОЖИМАЈУ ИСТОРИЈА И КУЛТУРА: Кнез Михаилова, друштвени центар Београда
Чувена улица никад није мењала свој назив, некада је представљала најкраћу везу између Калемегдана и вароши, а данас је културно средиште престонице.
Трагови античке цивилизације уткани су у историју Кнез Михаилове улице, а у време Римљана, један од главних прилазних путева, „Via cardo”, обухватао је највећим делом подручје данас најпознатије београдске улице.
Историју ове улице обележили су кнез Михаило Обреновић и први српски урбаниста, инжењер Емилијан Јосимовић. Након што се турска војска повукла из Београда 1867. године, кнез Михаило отпочиње европеизацију Београда, а урбаниста Емилијан Јосимовић прави план, по ком се Кнез Михаилова улица трасира као најкраћи пут од Калемегданске тврђаве до Вароши.
У периоду између 1867. и 1870. године почиње урбанизација главног града, а чувена улица добија европски изглед. Названа је по кнезу Михаилу Обреновићу 1870. године и од тада никада није мењала име, а свега неколико кућа које су у Кнез Михаиловој грађене пре Јосимовићевог плана постоје и данас. Најстарије међу њима су некадашњи хотели „Грчка краљица“ (број 51) и „Русија“ (број 38).
Почетком 20. века Кнез Михаилова улица постаје популарно место за живот међу познатим београдским породицама које су се бавиле трговином, банкарством, политиком и индустријом.
До осамдесетих година прошлог века Улица кнеза Михаила имала је коловоз и тротоаре, а након темељне реконструкције претвара се у пешачку зону. Реконструкција је изведена према плановима архитекте Бранислава Јовина, а према његовој идеји из осамдесетих година, ускоро ће у пешачку зону бити претворен и део од Калемегданске тврђаве до Теразијске чесме.
Дошло је време да спроведемо у дело идеју која је настала још осамдесетих година, када је на предлог Брана Јовина требало да се овај део од Калемегданске тврђаве до Теразијске чесме претвори у пешачку зону.”
Кнез Михаилова улица данас се налази под заштитом државе, због великог историјског и културног значаја. Библиотека града Београда, Српска академија наука и уметности, Палата Албанија, Музеј „Zepter”, Делијска чесма, Зграда Прометне банке само су неке од знаменитости које се налазе у најпознатијој београдској улици.
Омиљено је место за шетњу бројним туристима, али и становницима главног града. Захваљујући богатој историји, споменицима, импресивним грађевинама и атрактивној локацији, Кнез Михаилова улица је симбол Београда, који осликава дух и живот престонице заједно са шетачима који непрекидно пролазе овом улицом.