НЕСВАКИДАШЊИ ПРИМЕР МУЗЕЈСКЕ АРХИТЕКТУРЕ: Зграда Музеја савремене уметности чува колекцију непроцењиве вредности
Разноврсни програми, међународне сарадње и значајна дела истакнутих уметника 20. века сврставају Музеј савремене уметности међу најзначајније културне институције у земљи.
Музеј савремене уметности од свог оснивања 1965. године залаже се за промовисање овдашњих уметника и њихових радова у свету, а на својим изложбама представља најзначајније ствараоце, покрете и раздобља домаће и иностране савремене уметности.
Зграда МСУ градила се у периоду од 1962. до 1965. године и налази се на Новом Београду, на левој обали Саве. Објекат је изграђен на основу нацрта архитеката Ивана Антића и Иванке Распоповић из 1960. године, а зграда је позиционирана на таквој локацији на Ушћу да се може видети са Калемегдана, са новог Савског моста и са реке.
Јединствени распоред унутрашњег простора који је повезан са екстеријером чини зграду МСУ несвакидашњим примером музејске архитектуреу свету. Унутрашњост музеја простире се на 5.055 квадратних метара и подељена је на пет изложбених нивоа који су конципирани тако да се са виших нивоа, из различитих углова могу видети експонати на нижим нивоима.
Још једна предност унутрашње архитектуре музејa је та што посетилац до последњег, највишег нивоа долази без замора, а спратови су међусобно повезани степеницама, лифтом и хидрауличним платформама.
У окружењу зграде Музеја савремене уметности налази се парк скулптура у ком су смештена дела најзначајнијих југословенских вајара 20. века.
Осим необичне зграде која је један од симбола Београда, значај Музеја савремене уметности огледа се у вредним делима југословенских ствараоца 20. века која се налазе у оквиру сталне поставке Музеја и чувају се у његовим депоима.
Осим у згради на Ушћу, дела из збирке Музеја савремене уметности посетиоци могу видети и у Салону МСУБ у Париској улици, у центру града и у Галерији-легату Милице Зорић и Родољуба Чолаковића на Дедињу. Ове две зграде такође припадају Музеју савремене уметности.
Зграда МСУ је у периоду од 2008. до 2017. године реконструисана и адаптирана. Од 20. октобра 2017. године Музеј савремене уметности је поново отворен за посетиоце, а од тада се у преуређеном музејском простору одржавају изложбе истакнутих домаћих и иностраних уметника.