УПЕЧАТЉИВА АРХИТЕКТУРА И ИСТОРИЈА: Вредна уметничка дела део су ризнице Саборне цркве
Споменик културе од изузетног значаја налази се на општини Стари град, у центру Београда и један је од главних симбола нашег града.
Саборна црква у Београду је смештена у близини Конака Кнегиње Љубице, у Улици кнеза Симе Марковића и представља главну цркву у нашем граду. Ово импознатно здање грађено је у периоду од 1837. до 1840. године на месту старе цркве из 1728. године. Храм је у потпуности завршен 1845. године.
Црква је посвећена арханђелу Михаилу, а њену градњу иницирао је кнез Милош Обреновић. Сакрална грађевина је сазидана по узору на европски стил градње верских зграда. Најпознатији српски сликари израдили су сликарску и дрворезбарску декорацију цркве.
Унутрашњост цркве чине декоративни елементи, као што су тронови и црквени намештај. Посебност цркве је та што се у њој чувају старе иконе, златарски предмети, старе штампане књиге и други предмети из 17. и 18. века.
Током 19. века у Саборној цркви су миропомазани сви српски владари пре ступања на престо.
Београдска Саборна црква посебна је и по томе што има значајну улогу у историјским догађајима везаним за нашу земљу. Гробнице кнеза Милоша и кнеза Михаила Обреновића смештене су уз зидове наоса, а испред главног улаза у храм налазе се гробови Доситеја Обрадовића и Вука Караџића.
Крајем 2003. и почетком 2004. године над западним прочељем постављени су мозаици на којима је представљен патрон цркве. Саборна црква данас је једна од најзначајнијих грађевина у Београду у којој се налазе уметничка дела и предмети велике вредности, а својом архитектуром доприноси упечатљивом шарму главног града.