ss_04 (2).jpg
београд.рс

београд.рс

Симбол Београда

КАЛЕМЕГДАНСКА АТРАКЦИЈА: Римски бунар, инспирација за бројне митове и легенде

15.08.2024.

КАЛЕМЕГДАНСКА АТРАКЦИЈА: Римски бунар, инспирација за бројне митове и легенде
Величина слова

На Горњем граду Београдске тврђаве налази се тајанствени бунар из 18. века, туристичка локација која крије легенде.

Бунар је изграђен у првој половини 18. века за потребе водоснабдевања аустријске војске, а због своје тајанствености и старости Београђани су га у 19. веку назвали „Римски”. 

ss_05 (1).jpg
београд.рс

Занимљива архитектура доприноси необичности овог бунара, а око његовог унутрашњег зида постоји два реда спиралних степеница које воде до дубине од 35 метара. Степеништа су повезана полукружним ходником, што је у прошлости олакшавало кретање кроз бунар приликом узимања воде. 

ss_01 (1).jpg
београд.рс

У близини Римског бунара није пронађен ниједан извор, а његова намена била је да складишти воду.

Дубок је чак 51 метар и укопан је на Калемегдану испод платоа Горњег града. Бунарско дно проучавано је пред почетак Другог светског рата и тада је побијено веровање да је бунар ходником повезан са реком Савом

ss_07 (1).jpg
београд.рс

За Римски бунар везују се бројне легенде, међу којима је и та да је кроз њега Орфеј силазио у подземни свет, а веровало се и да су га градиле Флавијеве римске легије. 

У Римском бунару снимљен је домаћи филм „Лавиринт” редитеља Мирослава Лекића из 2002. године.

Чувени редитељ Алфред Хичкок посетио је Римски бунар приликом потраге за локацијом за снимање филма 1964. године, а иако није снимио ниједан кадар у бунару, изјавио је да место представља „праву посластицу” за њега.

ss_02 (1).jpg
београд.рс

Римски бунар данас представља споменик културе и симбол Београда, који је туристичка атракција Горњег града Београдске тврђаве.

Подели вест