ПРВО ПОСЛЕРАТНО ГРАДСКО ПОЗОРИШТЕ: БДП, модерна алтернатива традиционалном театру
Београдско драмско позориште основано 1947. године најстарије је градско позорише и пионир развоја модерне позоришне уметности.
Позориште на Црвеном крсту прво је градско позориште које је отворено након Другог светског рата у Београду и налази се у Милешевској 64а.
Основано је решењем Народног одбора града Београда 20. октобра 1947. године под именом Градско позориште са циљем праћења политичког карактера токова тадашњег уметничког развоја насупрот традиционализму који је тада негован код већине позоришта у земљи.
Аутентичан позоришни језик успостављен је већ педесетих година прошлог века, а захваљујући новом градском позоришту београдска публика је имала прилику да прати дешавања са међународне сцене.
Први позоришни ансамбл имао је 29 глумаца које је предводио директор Обрад Недовић, а пробе за прву представу која ће бити изведена, „Младост отаца” Бориса Горбатова, у Градском позоришту текле су у Дому културе. Зграда на Црвеном крсту подигнута је добровољним ударничким радом уметника, који су овде долазили након позоришних проба.
Прва премијера и две репризе „Младости отаца” изведени су 20. фебруара 1948. године у Народном позоришту, да би већ наредне године у марту Нушићевим „Сумљивим лицем” била отворена нова сцена на Крсту под називом Београдско драмско позориште.
У првој сезони позоришта у новом простору изведено је 48 представа које је посетило 48.338 гледалаца.
Позориште је више пута пролазило кроз кризе које су га одвајале од основне мисије: 1952. године „Бал лопова” Жана Ануја скинут је са репертоара због полемике позоришне критике и партијских идеолога. Исте године на сцену је премијерно постављена „Стаклена менажерија” Тенеси Вилијамса. На удару сличних идеолошких расправа нашле су се и потоње режије комада попут Бекетовог „Годоа”, Нушићевог „Сумњивог лица”, Тенесијеве „Мачке на усијаном лименом крову”...
Актуелни директор Београдског драмског позоришта је Југ Радивојевић који кроз акроним на званичној веб презентацији позоришта наводи да је оно Б (београдско), Е (европско), О (оригинално), Г (градско), Р (радно), А (антологијско), Д (духовито), С (слободно), К (катарзично), О (озбиљно)...
Данас је зграда на Црвеном крсту једно од омиљених позоришта Београђана. Представе се изводе на Малој и Великој сцени, а репертоар поред класика омогућује београдској публици да посети драмска дела светских гостујућих ансамбала.
До „позоришта на Крсту” се стиже тролејбуским линијама 22 и 29, затим аутобусом број 83, а репертоар БДП-а може се погледати на званичној веб страници овог театра.