Град Београд - 12 имена Крунске улице 2.png
београд.рс

београд.рс

Београдска ризница

ОНА ЈЕ 12 ПУТА МЕЊАЛА ИМЕ: Крунска, једна од најлепших београдских улица

05.09.2024.

ОНА ЈЕ 12 ПУТА МЕЊАЛА ИМЕ: Крунска, једна од најлепших београдских улица
Величина слова

У срцу Врачара, на потезу од Пионирског парка и улице кнеза Милоша до Парка војводе Петра Бојовића и Каленић пијаце, сместила се улица која је добила име по круни.

Назив Крунска је носила од 1872. године до 1896., као и у периоду од 1919. до 1946. године, а  данашње име јој је враћено 1997. године.

Град Београд - 12 имена Крунске улице 1.png
београд.рс

Крунска улица је апсолутни рекордер по броју промењених назива које је носила, 12 пута је мењала име. Звала се Надеждина, Господар Јевремова, Краљице Драге, Посланичка, Кнегиње Персиде, Московска, Пролетерских бригада. Занимљиво је да је тако и даље називају многи, а посебно неки становници ове улице.

Прве идеје о нумерисању и именовању улица у Београду настале су 1847. године.

Дуга је 1.200 метара, а због своје вредности представља целину од изузетног културног значаја, заштићена је као градска целина Београда.

Град Београд - 12 имена Крунске улице 3.png
београд.рс

У Крунској улици се налазе амбасаде Турске, Мађарске, Шпаније, Белгије и Бразила, као и Музичка школа „Стеван Мокрањац“ и Студентска поликлиника. 

Ова улица је посебно позната по Музеју Николе Тесле, а у згради у којој се данас налази Амбасада Турске, једно време је живео Јован Јовановић Змај.

У Крунској улици се налазило породилиште које је погођено током бомбардовања Београда на Васрс 1944. године. Тада је страдало и неколико тек рођених беба.

Град Београд - 12 имена Крунске улице 4.png
београд.рс

Крунска је за многе, а посебно за људе који живе у њој, једна од најлепших београдских улица.

Близина Каленић пијаце на једној и Пионирског парка на другој страни јој даје посебну чар.

 Без обзира што се налази у непосредној близини центра града, она и данас одише мирноћом, а била је прва улица у Београду, у којој су засађени двоструки дрвореди, 1903. године.

Подели вест