ЧУВЕНА СЛИКАРКА И РАТНИ ФОТОГРАФ: Споменик Надежди Петровић у Пионирском парку
Од 1989. године у Пионирском парку налази се споменик Надежди Петровић једној од најзначајнијих српских сликарки.
У једном од најпознатијих паркова у нашем граду смештена је мермерна скулптура Надежде Петровић у белој боји, коју је град Аранђеловац поклонио поводом IX скупа Несврстаних земаља 1989. године.
Споменик је дело вајарке Ангелине Гаталице и представља симбол Београда који је део културе сећања нашег града на знамените личности.
Надежда Петровић је рођена у Чачку 1873. године и једна је од наших најзначајнијих сликарки с почетка 20. века. Њен рад представља основу српског модерног сликарства, а њена дела припадају уметничким правцима као што су: импресионизам, експресионизам, сецесија, симболизам и фовизам.
Млађи брат Надежде Петровић је књижевник Растко Петровић.
Њено стваралаштво обележило је школовање у Минхену, а сликарство је учила у школи словеначког сликара Антона Ажбеа и у атељеу Јулијуса Екстера, једног од оснивача минхенске Сецесије.
Након школовања у Минхену, враћа се у Србију и ствара дела као што су: „Жена са сунцобраном”, „Жетва”, „Грачаница”... Њен рад обележио је и боравак у Паризу, а њене познате слике „Богородичина црква у Паризу” и „Булоњска шума”, насликане су у француској престоници.
Током балканских и Првог светског рата, бавила се фотографијом и једна је од првих жена ратних фотографа на нашим просторима. За време Првог светског рата била је добровољац српске војске као болничарка.
Надежда Петровић је била један од оснивача удружења „Коло српских сестара” чији циљ је било прикупљање помоћи болесним и незаштићеним особама у ратном периоду.
Преминула је током Првог светског рата од последица тифуса. Данас се више од стотину њених радова налази у Народном музеју, а од 2005. године, лик Надежде Петровић је на папирној новчаници од 200 динара.