ПРВИ СТРАНАЦ КОЈИ ЈЕ ДОБИО УЛИЦУ У БЕОГРАДУ: Споменик Риги од Фере, сећање на грчког хероја
Споменик грчком револуционару подигнут је 1994. године и налази се на углу улица Риге од Фере и Тадеуша Кошћушка.
Споменик Риги од Фере подигнут је у знак сећања на прву жртву устанка против Османског царства, а налази се у центру Београда, на општини Стари град.
Споменик су подигли Град Београд и Министарство културе Грчке, а на посвети на постољу споменика пише: „Риги од Фере, српски и грчки народ.” Скулптуру је израдио вајар Константин Аргирис, а сива фигура Риге од Фере представљена је у стојећем положају, уздигнутог погледа.
Скулптура Риге од Фере налази се на улазу Универзитета у Атини.
Рига од Фере био је грчки револуционар и песник, а страдао је у Кули Небојша као заточеник Османског царства. Рођен је 1757. године у Тесалији, а током свог живота залагао се за устанак против Османског царства. Његова идеја била је стварање нове државе која би заменила Османско царство, а на месту монархистичких институција налазиле би се републиканске по узору на Француску.
Последње речи Риге од Фере биле су: „Ја сам посејао богато семе. Долази час када ће моја земља брати славно воће.”
Осим као револуционар, Рига од Фере упамћен је и као песник, а основни мотив у његовим песмама је била револуција. Такође, написао је и много дела о грчкој историји.
Ухапшен је на путу за Венецију, где је планирао да се састане са француским царем Наполеоном I. Аустријске власти, које су биле у савезништву са Османским царством, ухапсиле су га у Трсту и потом предале турским властима у Београду.
Убијен је у Кули Небојша 1798. године, где је био заточен и мучен. Споменик Риги од Фере данас представља симбол Београда који је подигнут у част борца за ослобођење од Османског царства. У близини споменика, налази се и Улица Риге од Фере, а до 1914. године то је била једина улица у Београду која је носила име иностране личности.