ДАНАШЊИ ИЗГЛЕД СТАРОГ ДВОРА: Ентеријер опремљен у француском духу красе дела великих уметника
Некадашња резиденција династије Обреновић данас је опремљена бројним уметничким делима и дочарава амбијент који је Двор имао крајем 19. века.
У унутрашњости овог велелепног здања налазе се свечане просторије, као што су црвени и жути салон и свечана сала, а Двор је био јединствен пример у српској архитектури у време када је изграђен (између 1882. и 1884. године).
– Зграда је имала изузетан ентеријер, који је рађен по пројекту Јована Илкића и представљао је нешто потпуно ново и несвакидашње зато што зграда у ствари за време краља Милана није коришћена као место где је он становао са краљицом Наталијом – каже Душан Јовановић, кустос Музеја града Београда.
Стари двор је и данас опремљен у духу краја 19. века, и у њему се налазе оригинални комади које је користила породица Обреновић.
– Краљ Милан је тај двор опремио углавном у француском стилу и данас постоје просторије које се налазе у том здању које су опремљене од стране Музеја града Београда у француском духу, са француским салонима који у ствари дочаравају донекле амбијент какав је он био у свом изворном облику – наводи Јовановић.
У црвеном салону Старог двора налази се факсимил писма папе Јована VIII из 878. године, што је најстарији писани документ у ком се помиње словенско име Београд.
Ова изузетна грађевина данас крије право уметничко богатство, јер се у њој налазе дела наших великих уметника, као што су Ђура Јакшић, Петар Лубарда, Јован Бијелић, Петар Омчикус и други.
– У садашњој Скупштини града, како углавном људи препознају то здање данас, налазе се многобројна уметничка дела која красе просторије тог здања и доприносе још лепшем утиску читавог простора – каже Јовановић о изложеним делима у Старом двору.
Стари двор и данас подједнако привлачи пажњу својом изузетном архитектуром, осим тога, ова зграда има велики значај, јер су се неки од најважнијих догађаја из наше историје одиграли у њој.